Author Topic: Wieczny konkurs II  (Read 713913 times)

Pasterz

  • Guest
Wieczny konkurs II
« Reply #780 on: 21 May 2010, 14:19:39 »
Pierwsza część odpowiedzi dobra, natomiast Stanisław Koszutski był wtedy podpułkownikiem i dowodził 2 Pułkiem Pancernym:D Ale zaliczam:)

kazmirzk

  • Guest
Wieczny konkurs II
« Reply #781 on: 21 May 2010, 14:39:41 »
będzie dość proste.. Co to za broń i z jakiego kraju pochodzi?



Ponieważ minęły 24h a nikt jeszcze nie udzielił poprawnej odpowiedzi mała podpowiedź:

Broń ta początkowo miała zastąpić jeden z bardziej znanych PM-ów II wojny światowej, ale ostatecznie postawiono na inną równie znaną konstrukcję.

PS. w polskiej Wikipedii co prawda jest mała wzmianka o tym PM-ie, ale naprawdę krótka i nie do końca prawdziwa. (autor za pewne zrozumiał 2 słowa po zagranicznemu i na ich podstawie trzasnął notkę po naszemu). Szukałem trochę i najdokładniejsze info znalazłem na jednej z rosyjskich stron ;)

Guz

  • Guest
Wieczny konkurs II
« Reply #782 on: 23 May 2010, 00:04:31 »
Nie mam pomyslu po czym tego szperac, a Zuk mi nic nie mowi wiec pierwsza mysl magazynek jest ten sam co do mp38/40"

kazmirzk

  • Guest
Wieczny konkurs II
« Reply #783 on: 23 May 2010, 00:32:40 »
Hmm szczerze myslałem, że nie sprawi to większego problemu.. tak więc podpowiadajka numer 2 i numer 3:

2) Jest to prototyp, który ostatecznie nie doczekał sie produkcji seryjnej. Ten egzemplarz widoczny na zdjęciu został zaprojektowany i wykonany w zakładach, które ogłosiły bankructwo w roku 1997 ;)

3) Broń ta została stworzona jako szybka i tania w produkcji, celna i szybkostrzelna, przeszla pomyslnie wszystkie testy, ale jak wspomniałem w tym samym roku powstał inny model broni (z tym, że już nie pistolet maszynowy). i wyparł ten prototyp.. Chec produkcji tej broni wykazano ponownie jeszcze w tym samym roku- pod koniec r. 1944, jako uzbrojenie dla organizacji powstałej w tym czasie.. Jednak ponownie konstrukcje tę wyparła inna broń.. tym razem ze względu na jej zbyt dużą szybkostrzelność . Postawiono na karabin półautomatyczny by słabo wyszkolone oddziały tej organizacji nie marnowały cennych pocisków.

EDIT: Guz pierwsza myśl zwykle najlepsza ;) magazynek od mp40, lufa od ppsh i prosty w produkcji niczym sten .

vodka

  • Guest
Wieczny konkurs II
« Reply #784 on: 23 May 2010, 00:46:13 »
Po paru herbatkach : Grzaniec góralski z prądem jestem prawie pewien, że twórca tego czegoś był z zawodu hydraulikiem i że niemcy zamknęli go w łaźni nawalonego jak meserszmit. Miał naprawić cieknący kran, a że wyszło inaczej no cóż.....
P.S. To może chociaż z jakiego kraju to cudo pochodzi ?

kazmirzk

  • Guest
Wieczny konkurs II
« Reply #785 on: 23 May 2010, 00:57:52 »
Nazi Germany. Hitler zamówił pistolet maszynowy, który będzie można produkować w masowych ilościach (zamiast czasochłonnych odlewów te broń można było produkować na tokarce), do tego o szybkostrzelności przekraczającej tę z MP40. Jednak w tym samym roku powstał Stg44, który miał się stać podstawową bronią dla Armii, a organizacja o której wspomniałem dostała inny równie prosty w produkcji, sprawdzony już PM oraz karabin półautomatyczny.

Nie wiem jak mogę inaczej podpowiedzieć..

Guz

  • Guest
Wieczny konkurs II
« Reply #786 on: 23 May 2010, 10:51:38 »
EMP-44

kazmirzk

  • Guest
Wieczny konkurs II
« Reply #787 on: 23 May 2010, 14:27:18 »
Zgadza sie, zadajesz :yes

PS. ta "organizacja" to oczywiście Volkssturm, dla którego ostatecznie produkowano MP 3008 (na bazie Stena) oraz półautomat - VG 1-5

swoją drogą w koncu udało mi się odnaleźć zdjęcia bardzo ciekawego i unikatowego czołgu o którym dotąd tylko słyszałem, tak wiec przy następnej okazji będzie nieco trudniejsza zagadka ;)

Guz

  • Guest
Wieczny konkurs II
« Reply #788 on: 23 May 2010, 17:18:18 »
Dla Volkssturmu bylo przewidziane jeszcze kilka innych zabawek, jak chocby volkskarabiner98 ktorego dawalem wczesniej w tym temacie. Co do MP 3008 to on przypadkiem nie byl pomyslany glownie o Werwolfie?

Co do zagadki to, co to za ustrojstwo:


kazmirzk

  • Guest
Wieczny konkurs II
« Reply #789 on: 23 May 2010, 17:50:36 »
Thompson carabine, 30. carabine kaliber 7.62 mm

TUTAJ inne zdjęcie z magazynkiem

Guz

  • Guest
Wieczny konkurs II
« Reply #790 on: 23 May 2010, 17:56:58 »
zagdza sie, twoja kolej

kazmirzk

  • Guest
Wieczny konkurs II
« Reply #791 on: 23 May 2010, 18:01:42 »
@Guz, ja nie pisałem ze MP 3008 był stworzony specjalnie dla Volksturmu, tylko, że Niemcy postanowili uzbroic ich w tę właśnie konstrukcję rezygnując z produkcji seryjnej emp 44. ;)

Ale nowa zagadka:

Co to za czołg, gdzie, kiedy i z jakiej przyczyny go wyprodukowano? Na bazie czego powstał? Oraz prosze podać jego dwa przydomki.


Guz

  • Guest
Wieczny konkurs II
« Reply #792 on: 23 May 2010, 19:19:04 »
Czolg NI, Fabryka im Powstania Styczniowego w Odessie, 1941, obrona Odessy, na bazie STZ-5, "Na ispug" oraz po prostu "Czolg Odeski"

kazmirzk

  • Guest
Wieczny konkurs II
« Reply #793 on: 23 May 2010, 19:41:22 »
Zgadza się, linny przydomek to "Terror tank".. Były to krótko mówiąc traktory przerobione na czołgi po tym jak Niemcy okrążyli Odessę..  Tu ładne zdjecię tych czołgów wyjeżdzających z fabryki :



your turn..

Guz

  • Guest
Wieczny konkurs II
« Reply #794 on: 23 May 2010, 19:47:24 »
To cos na szybko, co to: