Author Topic: Guenter Grass  (Read 10166 times)

Macias1973

  • Guest
Guenter Grass
« on: 24 August 2006, 14:09:02 »
Pochodzący z Gdańska Grass, laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury, przyznał w sobotnim wywiadzie dla dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung", że pod koniec wojny służył w Waffen-SS. Trybunał w Norymberdze uznał w 1946 r. Waffen-SS, jako część SS, za organizację zbrodniczą.  
Jakie jest wasze zdanie, czy powinien się zrzec honorowego obywatelstwa Gdańska?
No i są pewne niejasności co do służby, przebiegu itd.

krv[PL]

  • Guest
Guenter Grass
« Reply #1 on: 24 August 2006, 16:42:22 »
"Waffen-SS to zbrojne oddziały SS. Utworzone na rozkaz Heinricha Himmlera w maju 1940 r., przed atakiem na Francję. W grudniu 1944 r. liczyły prawie milion żołnierzy. Początkowo były elitarnymi jednostkami, w których służyli tylko Niemcy. W dalszej fazie wojny dywizje Waffen-SS tworzono także z ochotników innych narodowości, m.in. Łotyszy, Ukraińców, Flamandów, Finów, Węgrów i Holendrów. Trybunał w Norymberdze uznał Waffen-SS, jako część SS, za organizację zbrodniczą.

"FAZ" informuje, że Grass służył w 10. dywizji pancernej SS "Frundsberg", której dowódcą - jesieni 1944 r. - był osławiony Karl Fischer von Treuenfeld, kierujący represjami wobec Czechów po zamachu w Pradze w 1942 r. na Reinharda Heydricha. " za WPROST

Z tego co czytalem jeszcze gdzie indziej ta akurat dywizja Waffen SS byla "czysta" i nie udowodniono jej (jako calosci) zadnych zbrodni wojennych!

Ale wedlug mnie zaden czlonek NKWD(ogolnie wszysco co zwiazane z MBP)  badz SS nie powinenie byc honorowym mieszkanciem zadnego z polskich miast a tym bardziej Gdanska!

A tutaj wiecej o 10.DP SS <---- POLECAM PRZCZYTAC!!

btw. prosze tylko zeby to nie byla dyskusja polit.!!

btw2. Gdanszczaninem nie jestem!

EDIT
byk :P

Macias1973

  • Guest
Guenter Grass
« Reply #2 on: 24 August 2006, 16:53:14 »
Szum wokół Grass-a umiejętnie wykorzystują politycy. I spokojnie, nie będziemy ( ja nie będę politykował ).
W zasadzie dużo wyjaśniłaby zgoda samego Grass aby udostępnił swoje akta z Berlińskiego biura informacyjnego o Wermachcie. Zapewne informacje tam zawarte wiele by wyjaśniły. Ja sam do końca nie umie sie określić, z jednej strony postać literacka, wiele razy nagradzana. Z drugiej, pytanie dla czego tak późno wyjawił swój sekret. I jak we wszystkim opinia zewnętrzna podzielona.

mcda

  • Guest
Guenter Grass
« Reply #3 on: 25 August 2006, 18:27:00 »
Okres wojny ( i nie tylko IIWŚ, ale każdej) to ciężki sprawdzian dla człowieka - dla jego moralności, empatii i zwykłej chęci przetrwania. Ciężko jest osądzać ludzi nie znając wszystkich 'za' i 'przeciw'... nic nie jest czarno-białe zwłaszcza w tak ekstremalnych warunkach...
Z zabawy w sędziego wyleczyło mnie "Pięć lat kacetu" Stanisława Grzesiuka.

krv[PL]

  • Guest
Guenter Grass
« Reply #4 on: 25 August 2006, 23:44:45 »
a wedlug mnie nie!
nie czytalem tej ksiazki! ale czy nie mam czy my nie mamy prawa osadzac? czy nasze panstwo (obojetnie czy kaczor czy kto inny) nie ma prawa mowic TEN BOHATER (np: Pilecki) ten ZDRAJCA (np: Wolińska)?? Przeciez jezeli nasze panstwo nasze spoleczenstwo nie bedzie mialo PRAWA osadzac to wszysko bedzie bez sensu.......... kazdy postepek (czy zdrada JAK UBole i agenci Smiersza np: Jaruzel) czy tez czyny Bohaterskie zostana zrownane na czym bedzie polegac panstwowosc na czym bedzie polegac Polskosc?? czy tylko na placeniu podatkow i mysleniu o wlasnej kieszenii! przeciez w takim wypadku szmalcownik tez okaze sie posracia moze nie poztywna ale neutralna!! Nie jestem w stanie zrozumiec czegos takiego!

EDIT
i wlasnie dlatego mowimy (panstwo) mowi ten dobry ten zly! zolnierz AK/Bch/nsz,moze i nawet AL(ale nie zawsze) dobry kapus Gestapo zly!
rozumiem ze dla ciebie "dla jego moralności, empatii i zwykłej chęci przetrwania" checia przetrwania bylo wstapienie na ochotnika do sluzby na lodziach podwodnych (gdzie selekcja ideologincza) byla rownie ciezka co w SS!

PEACE

mcda

  • Guest
Guenter Grass
« Reply #5 on: 26 August 2006, 02:05:06 »
Ale czy masz prawo osądzać mając niepełne lub nawet całkiem wypaczone dane?
Quote
onet.pl :
Grass w liście do Adamowicza napisał m.in., że w swojej najnowszej książce "Przy obieraniu cebuli" relacjonuje "jak w młodzieńczym zaślepieniu 15-latka" zgłosił się do służby na okrętach podwodnych, do której nie został jednak przyjęty. "Zamiast tego we wrześniu 1944, w wieku bez mała 17 lat zostałem, bez swego udziału, wcielony do Waffen SS. Podobny los przypadł w udziale wielu z mojego pokolenia" - napisał Grass.

Nie wydaje mi się, zeby 15-latek wychowany na hitlerowskiej ideologii, podejmował decyzje jako w pełni swiadomy człowiek... Czy to nie normalne, ze mlody chłopak zafascynowany jest wojskiem? Bronią? Żołnierzami? Obroną (jak mu wmawiano od lat) swojego kraju? Przecież i Wy fascynujecie się tym samym? Tyle, że (dzięki Bogu) zamiast wojny macie jej namiastkę - grę komputerową. Ale to moja opinia i mozesz się z nią nie zgodzić. Nie napisałam, że odmawiam komukolwiek prawa do osądzania innych - przeciez po to istnieją np. sądy ;) Napisałam tylko, ze zwykle nic nie jest tak oczywiste, jak to wygląda na pierwszy rzut oka i ja osobiście się nie podejmuję kogokolwiek oceniać. Tym bardziej, że właściwie już widać, że nie do końca z własnej woli wstąpił do Waffen-SS...

Quote
onet.pl :
B. prezydent zapowiedział, że nie będzie apelował do niemieckiego pisarza o zrzeczenie się honorowego obywatelstwa Gdańska. Jak podkreślił, przekonały go tłumaczenia pisarza, który niedawno przyznał się do służby w Waffen SS.

krv[PL]

  • Guest
Guenter Grass
« Reply #6 on: 26 August 2006, 07:22:41 »
No dobrze, ale my rozmawiamy o tym czy odebrac Grassowi Honorowe obywatelstwo Gdańska, a nie postawienie go przed plutonem egzekucyjnym! Wedlug mnie, jak pisalem wyżej żaden członek WAFFEN SS nie powinien być honorowym obywatelem żadnego polskiego miasta a Gdańska w szczegulności!

Zreszta do oceny człowieka w tym aspekcie wystarczy jedno!!!! Jego późniejsze zachownie on jako czołowy lewicowy (wcale mi to nie przeszkadza) moralista nie potrafił wybaczac cudzych błedow gdy w 85 Kohl  i Regan wspólnie odwiedzili cmentarz z niemieckimi zołnierzami na którym spoczywalo (bodajrze 37) żołnierzy Waffen SS "Grass, dajac w mediach upust świetemu oburzeniu nie przebierał w słowach. Wcześniej ostro wypominał nazistowską przeszłość chadeckiemu kanclerzowi Georgowi Kiesingeowi, a Kondrada Adenauera rugał bezceremonialnie za rozciaganie parasola ochronnego nad dawnymi funkcjonariuszami partii nazistowskiej" i dalej "Kiedy więc znany krytyk Hellmuth Karasek oznajmił dziś, że członkowsko Grassa w Waffen SS mogło by zostać zbyte jako błahostka, gdyby nie to, że Grass zawsze był tym, który najczęściej wymachwiał maczugą moralności" Zresztą co "normalne" u lewicowych intelektualisto/moralistów zbrodniczy nazistowski system (i nie tylko wszyskie co prawicowe przez niektorych jest podciagane jako.... faszystowskie czyli raczej bardziej lewackie) potrafil oceniać i krytykować na lewo i prawo ale jakoś do końca (no jeszcze żyje) nie potafił/i skrytykować i ocenic Stalina!!  


cytaty z newsweeka 34/2006

hmm, a co do Pana Prezydenta Wałesy polecam dokument o nazwie "plusy dodatnie plusy ujemne" jeżeli chcesz ściągnoć jest na emulu. Naprawde polecam!

mcda

  • Guest
Guenter Grass
« Reply #7 on: 26 August 2006, 14:44:29 »
Quote
Jacek Kurskiza o2.pl :
(...) Jakikolwiek uczestnik Waffen-SS nie może być honorowym obywatelem jakiegokolwiek polskiego miasta, a szczególnie Gdańska, w którym wybuchła II wojna światowa - podkreślił Kurski na poniedziałkowej konferencji prasowej w Gdańsku.

Myk! I wszystkich do jednego wora. Sorry, że zacytowałam Kurskiego, ale widzę, że macie podobne poglądy, więc to chyba bez rożnicy?

Radnym Gdańska nie przeszkadzała przeszłość Grassa, kiedy jako nobliście przyznawali mu honorowe obywatelstwo miasta. Ciążył chyba na nich  obowiazek sprawdzenia jego biografii? Ot, chociażby dla czystej formalności?  Wtedy nie przeszkadzało im, że nie krytykował Stalina, za to wypomina mu się to teraz (Wypomina mu to np. Ziemkiewicz w cytowanym przez Ciebie felietonie z "Newsweeka"). Chyba trochę za poźno...? Kiedy dajac w mediach upust świetemu oburzeniu nie przebierał w słowach. Wcześniej ostro wypominał nazistowską przeszłość chadeckiemu kanclerzowi Georgowi Kiesingeowi, a Kondrada Adenauera rugał bezceremonialnie za rozciaganie parasola ochronnego nad dawnymi funkcjonariuszami partii nazistowskiej to było wszystko dobrze, natomiast teraz zarzuca mu się... wlasciwie co? Hipokryzję? Czy raczej przenosi na niego zawiedzione nadzieje, że i nieskalanym autorytetom zdarzają się błędy? Zresztą o jakich błędach ja tu mówię? Toż przecież sam Papież Benedykt XVI był w hitlerjugend! Na stos z nim! ;)


Quote
krv[PL] :
Zreszta do oceny człowieka w tym aspekcie wystarczy jedno!!!! Jego późniejsze zachownie on jako czołowy lewicowy (wcale mi to nie przeszkadza) moralista nie potrafił wybaczac cudzych błedow(...)

Cóż... jest pewna różnica między przymusowym działaniem w jakiejs organizacji a całkowicie dobrowolnym ;) Zauważ, że w Polsce jest wielu, którzy w głośnej teraz aferze "teczkowej" mają status "pokrzywdzonego". Dlaczego? Ano dlatego, że nie donosili z czystej gorliwości dla systemu, ale byli poddawani różnym środkom nacisku. Czy słusznie mają taki status? Może ich też należałoby jednak wrzucić do jednego worka z SBkami, no bo jednak "współpracowali"?  Podejmujesz się ocenić każdy indywidualny przypadek? A czy TY nigdy nie zrobiłeś nic złego? Zastanowiłeś się czasem co TY byś zrobił w takiej lub innej sytuacji? Usiłujesz napiętnować czyjeś zachowanie, ale czy TY sam jesteś bez winy i masz prawo pierwszy rzucić kamieniem?

Nawiasem mówiąc akta Grassa nie były utajnione - z tego co pisze Ziemkiewicz, na ktorego sam się powołujesz, dostęp do nich mógł mieć każdy.

PrezesOi

  • Guest
Guenter Grass
« Reply #8 on: 26 August 2006, 15:32:46 »
wiekszosc ludzi jest świętsza od niejakiego J. Ch.

Zdzira

  • Guest
Guenter Grass
« Reply #9 on: 27 August 2006, 23:28:57 »
mcda 100% racji.... urodziłem i wychowałem się w Gdańsku (mieszkam tam do dziś) nie osądzam tego człowieka za jego przeszłość od tego są specialiści, ale wiem jedno jeżeli tu żył, wychował się tutaj i kochał to miasto i miał honor i odwage przyznać się do swojej (zbrodniczej bądź nie) przeszlości to obywatelem honorowym Gdańska pozostać winien...

btw. co do całej reszty to... jednak ostatnie zdanie na temat tej sprawy powinno pozostać w rękach Gdańszczan.

btw mcda - "Pięć lat kacetu" Stanisława Grzesiuka. Po przeczytaniu tej książki totalnie zmienił się mój obraz obozów.... btw polecam wszystkim na wesoło o mało wesołym położeniu...

krv[PL]

  • Guest
Guenter Grass
« Reply #10 on: 29 August 2006, 10:01:04 »
Quote
mcda :
Quote
Jacek Kurskiza o2.pl :
(...) Jakikolwiek uczestnik Waffen-SS nie może być honorowym obywatelem jakiegokolwiek polskiego miasta, a szczególnie Gdańska, w którym wybuchła II wojna światowa - podkreślił Kurski na poniedziałkowej konferencji prasowej w Gdańsku.

Myk! I wszystkich do jednego wora. Sorry, że zacytowałam Kurskiego, ale widzę, że macie podobne poglądy, więc to chyba bez rożnicy?


Podobny poglad (na pewno JEDEN o wiecej nie wiem)!!
Szkoda ze wycioles ten cytat i przyrównałeś mnie do polityka!! Do tego polityka!! Według mnie to nie fair i ja akurat po jednym Pogladzie nie bylbym ciebie (nikogo) przyrównać do kogokolwiek! Wiesz najsmutniejsze jest to ze ja już w drugim poscie pisałem zeby ta dyskusja nie  była na tematy polityczne.. niestety tobie akurat się to nie udalo .
Zreszta mam pytanie teraz przedstawie tobie swoje dwa kolejne poglady i ciekaw jestem tym razem do kogo mnie przyrównasz&#8230;. Jestem za podatkiem liniowym oraz uwazam ze nauczyciel powinien być urzędnikiem państwowym (dla niewtajemniczonych LPR + Giertych albo bardziej na odwrot) wiec??

Quote
mcda :
Radnym Gdańska nie przeszkadzała przeszłość Grassa, kiedy jako nobliście przyznawali mu honorowe obywatelstwo miasta. Ciążył chyba na nich obowiazek sprawdzenia jego biografii? Ot, chociażby dla czystej formalności?


Choćby dlatego ze to polska a po drugie no raczej nikomu nie przeszlo przez glowe ze ktos taki jak Grass może kłamać (przemilczanie prawdy czym jest)


Quote
mcda :
że nie krytykował Stalina, za to wypomina mu się to teraz (Wypomina mu to np. Ziemkiewicz w cytowanym przez Ciebie felietonie z "Newsweeka"). Chyba trochę za poźno...?


Ja nie wiem co oni wtedy wiedzieli i co oni maja/mieli w glowach&#8230;. Mogę wypowiadac się za siebie i ja dowiedziałem się wlasnie z artykulu z newsweeka i go za to krytykuje i mowie ze mi się to nie podoba! A na mowieniu co jest dobre a co zle NIGDY NIE JEST ZA PUZNO!

Quote
mcda :
wlasciwie co? Hipokryzję?


BINGO

Quote
/encyklopedia.pwn.pl :
hipokryta obłudnik, człowiek fałszywy, dwulicowy; faryzeusz.



Quote
mcda :
zdarzają się błędy?


ale jeżeli jest Hipokryta&#8230; czyli dwulicowcem.. nadal jest dla ciebie AUTORYTETEM &#8222;moralnym&#8221; bo wybacz ale dla mnie nie!!

Quote
/encyklopedia.pwn.pl :
AUTORYTET [łac.], socjol. uznanie, prestiż osób, grup i instytucji społ., oparte na cenionych w danym społeczeństwie wartościach; także osoby, instytucje itp. cieszące się uznaniem w danej dziedzinie; zwykle wyróżnia się autorytety prawa, kompetencji, osobowy, sumienia i religijny.



Czy fałszywość to ceniona w społeczeństwie wartość??

Quote
mcda :
Zresztą o jakich błędach ja tu mówię? Toż przecież sam Papież Benedykt XVI był w hitlerjugend! Na stos z nim! ;)


Po 1. Ja mowie o odebraniu Honorowego obywatelstwa ty o jakis stosach&#8230;
Po 2. to ze B16 był w hitlerjugend było wiadomo od &#8222;zawsze&#8221; i on tego nie ukrywal
Po 3. Jeżeli dla ciebie te dwie organizacje sa jednakowe to wybacz ale raczej ta rozmowa nie ma sensu choćby z tego powodu ze Waffen &#8211; SS jest usnana za organizacje ZBRODNICZĄ zreszta jak bym miał isc twoim porównaniem to ZHP = UB

Quote
mcda :
Zauważ, że w Polsce jest wielu, którzy w głośnej teraz aferze "teczkowej" mają status "pokrzywdzonego". Dlaczego? Ano dlatego, że nie donosili z czystej gorliwości dla systemu, ale byli poddawani różnym środkom nacisku. Czy słusznie mają taki status? Może ich też należałoby jednak wrzucić do jednego worka z SBkami, no bo jednak "współpracowali"?


Eee a co ma piernik do wiatraka??
btw. A w Ameryce to bija murzynow.

Quote
mcda :
Nie napisałam, że odmawiam komukolwiek prawa do osądzania innych


Mogą oceniac :D (dzieki)

Quote
mcda :
A czy TY nigdy nie zrobiłeś nic złego? Zastanowiłeś się czasem co TY byś zrobił w takiej lub innej sytuacji? Usiłujesz napiętnować czyjeś zachowanie, ale czy TY sam jesteś bez winy i masz prawo pierwszy rzucić kamieniem?


o ja czyli jednak już nie mogę &#61514; miałem prawo osadu przez jeden post :D dzieki :P

zreszta&#8230;
nie wiem co bym zrobil w takiej sytuacji! Wiem tylko co bym chciał zrobic a czego nie! Na pewno nie chciałbym być hipokryta!
dalej..
Ogladasz czasem mecze? Jeżeli Szaranowicz by powiedział ze Franek gra jak szmata&#8230; znaczy ze Szaranowic lepiej by się sprawdzil na boisku tak :D??(on tez ocenia)

Co do swoich win na pewno mam i będę mieć nowe ale jak widzimy Grass jakies swoje tez miał ale oceniac i osadzac mogl!

Quote
Zdzira :
btw. co do całej reszty to... jednak ostatnie zdanie na temat tej sprawy powinno pozostać w rękach Gdańszczan.


Masz racje powinno być jakies referendum!

mcda

  • Guest
Guenter Grass
« Reply #11 on: 30 August 2006, 00:56:51 »
Quote
krv[PL] :Szkoda ze wycioles ten cytat i przyrównałeś mnie do polityka!! Do tego polityka!! Według mnie to nie fair i ja akurat po jednym Pogladzie nie bylbym ciebie (nikogo) przyrównać do kogokolwiek!

Rozumiem, czyli kiedy Ty kogoś oceniasz to jest fair, a kiedy ktoś próbuje zaszufladkować Ciebie, to już nie jest fair... OK, rozumiem :D
I nie porównywałam Cie do polityka, tylko do człowieka (to czy Pan Kurski jest w ogóle politykiem, a jeśli jest to jakim, pozostawiam do osądu Tobie ;))

Quote
krv[PL] :Choćby dlatego ze to polska a po drugie no raczej nikomu nie przeszlo przez glowe ze ktos taki jak Grass może kłamać (przemilczanie prawdy czym jest)

Przemilczanie prawdy? Toż sam Ziemiański pisze w newsweeku, że ludzie z kręgu Grassa znali jego przeszłość, więc o jakim przemilczaniu tu mówisz? Miał może chodzić od domu do domu i każdemu z osobna się tłumaczyc? ;) (ironia, na wszelki wypadek mowię, bo już raz się nie zrozumieliśmy)

Quote
krv[PL] :
Ja nie wiem co oni wtedy wiedzieli i co oni maja/mieli w glowach&#8230;. Mogę wypowiadac się za siebie i ja dowiedziałem się wlasnie z artykulu z newsweeka i go za to krytykuje

Quote
krv[PL] :
Quote
mcda :
wlasciwie co? Hipokryzję?

BINGO

Aha, czyli co radni i Pan Ziemiański mają/mieli w głowach to nie wiesz, ale co ma w głowie Grass, to wiesz... i czerpiesz tę wiedzę z tego, co napisał Pan Ziemiański, i na podstawie tego ferujesz wyroki... Zaiste wybiórcza ta Twoja wiedza :D Nie daj Boże, zeby pan Ziemiański stracil kiedyś w Twoich oczach status autorytetu ;)

Quote
krv[PL] :
Quote
mcda :
Zresztą o jakich błędach ja tu mówię? Toż przecież sam Papież Benedykt XVI był w hitlerjugend! Na stos z nim! ;)

Po 1. Ja mowie o odebraniu Honorowego obywatelstwa ty o jakis stosach&#8230;
Po 2. to ze B16 był w hitlerjugend było wiadomo od &#8222;zawsze&#8221; i on tego nie ukrywal
Po 3. Jeżeli dla ciebie te dwie organizacje sa jednakowe to wybacz ale raczej ta rozmowa nie ma sensu choćby z tego powodu ze Waffen &#8211; SS jest usnana za organizacje ZBRODNICZĄ zreszta jak bym miał isc twoim porównaniem to ZHP = UB


ad1. Jeśli nie załapałeś ironii, to nie moja wina :D
ad2. hmmm... czyzby przy kazdej okazji wspominał, ze był w hitlerjugend? jakoś mnie ominęło jego wyznanie ;) (ironia)
ad3. lepiej nie chodź moim porównaniem, spróbuj za to iść moim tokiem rozumowania ;)

Może wyjaśnię jeszcze raz i powoli: jak się jest młodym, to nie ma się specjalnie własnego zdania. Jesteśmy zdani na to, co zostanie nam wpojone w najmłodszych latach. Jeśli kraj ciągle żyje pamięcią o wojnie, jeśli na każdym kroku widać uzbrojonych "BOHATERSKICH" żołnierzy, to chyba nie dziwne, ze zdrowy 15-latek pragnie iść w ich ślady? Mnie swego czasu strasznie wkręcały okręty wojenne, pancerniki, niszczyciele, krążowniki, łodzie podwodne... trochę z tego mi zostało do dziś, a nigdy nie byłAm zdrowym 15-latkiem ;)
Więc po pierwsze: Grass zgłosił się do służby na okrętach podwodnych - nie dostał się.
Po drugie: wcielono go do do Waffen-SS - czyli do służby, do której się NIE zgłaszał, a wiec nie zaciągnął się tam z wlasnej woli,
Po trzecie: Waffen-SS została uznana za organizację zbrodniczą, ale (jak sam zaznaczasz) dywizji, w której służył Grass, nie udowodniono żadnych zbrodni wojennych a sam Grass twierdzi, że odbył służbę "bez jednego strzału".
Po czwarte - otoczenie Grassa znało jego przeszłość, a jego akta były ogolnie dostępne więc gdzie tu "zatajanie"?
Po piąte: jeśli Grassowi nie podobało się to co widział na wojnie i chciał o tym napisać/powiedzieć, to dlaczego go uznajesz za hipokrytę? Przecież nie wiesz co się działo/dzieje w jego głowie? A jeśli wszystko co pisał/mówił było szczere?

Quote
krv[PL] :
Ogladasz czasem mecze? Jeżeli Szaranowicz by powiedział ze Franek gra jak szmata&#8230; znaczy ze Szaranowic lepiej by się sprawdzil na boisku tak ??(on tez ocenia)

Szaranowicz widział na własne oczy tysiące meczy. Ile wojen widziałeś Ty?

Quote
krv[PL] :
Quote
mcda :
Nie napisałam, że odmawiam komukolwiek prawa do osądzania innych

Mogą oceniac (dzieki)
Quote
mcda :
A czy TY nigdy nie zrobiłeś nic złego? Zastanowiłeś się czasem co TY byś zrobił w takiej lub innej sytuacji? Usiłujesz napiętnować czyjeś zachowanie, ale czy TY sam jesteś bez winy i masz prawo pierwszy rzucić kamieniem?

o ja czyli jednak już nie mogę ? miałem prawo osadu przez jeden post dzieki :P


Ależ możesz :D Oceniaj:D Osądzaj :D W ten sposób sam stajesz się hipokrytą, bo BĘDĄC ŚWIADOM ciemnych plam na własnym sumieniu chcesz je piętnować u innych... Oceniaj, śmiało... a staniesz się taki, jaki W TWOIM POJĘCIU jest Grass, a którego odsądzasz od czci i wiary :D


Na koniec mała prośba: używaj wiecej przecinków (bo ciężko zrozumieć sens Twoich zdań) i mniej wykrzykników (bo nie lubie, jak ktoś do mnie krzyczy - nie jestem głucha ;))

Macias1973

  • Guest
Guenter Grass
« Reply #12 on: 30 August 2006, 12:32:16 »
Nie potrzebne kłótnie i udowadnianie sobie słuszności swoich wypowiedzi. Pytanie moje było, czy powinno sie, lub czy nie odebrać honorowe obywatelstwo Gdańska, to ze zdania są podzielone jest wiadome. Oczywiście każdy ma prawo wyrazić swoja opinie i stanowisko jak to odbiera. Ale proszę was po co wzajemne takie ping-pongi pisane.
Odpowiedz uważam za dość prostą bo większość jednak zdecydowanie określa "Odebrać" albo "Nie odbierać", pewnie ze nie znamy większości szczegółów "za" i "przeciw". Opieramy sie na różnych artykułach z różnych mediów, a wiadomo trzeba być z tym ostrożnym.
Ja zdecydowanie po tym co zapoznałem sie uważam ze NIE powinno sie odbierać. A decyzja moja wynika miedzy innymi z czynników które Wy juz wcześniej opisaliście. Młody wiek Grassa, okres wojny i zawirowania, ideologia, wzorce które były dla młodych ludzi wabikiem....

ciocia|Ola

  • Guest
Guenter Grass
« Reply #13 on: 30 August 2006, 18:54:38 »
52% mieszkańców Gdańska uznało w sondażu przeprowadzonym na zlecenie władz miasta, że Guenter Grass nie musi się zrzekać honorowego obywatelstwa - poinformował prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Wirtualna Polska

krv[PL]

  • Guest
Guenter Grass
« Reply #14 on: 30 August 2006, 22:05:04 »
Quote
ciocia|Ola :
52% mieszkańców Gdańska uznało w sondażu przeprowadzonym na zlecenie władz miasta, że Guenter Grass nie musi się zrzekać honorowego obywatelstwa - poinformował prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Wirtualna Polska


kwestia jest taka ze pan prezydent jest strona... ja jednak bardziej ufam referenda, a nie sondaza!!
zreszta sprawa jest na tyle problematyczna... ze radni gdanska moga dac, ale odebrac juz nie... wlasnie dlatego NADAL honorowym mieszkancem miasta Gdanska Jest Hitler , Rokossowsk no i Bierut !!

a tak na marginesie... to do mcda czy ci trzej panowie sorrr towarzysze :D powinni "jakos" straci czy tez nie (honorowe obywatelstwa)??

btw.
mcda zrobie edit do tego posta bo teraz idem spac i nie mam weny :D


+ KLIK