Przeczytałem.
Książka napisana na podstawie niemieckich, radzieckich i zachodnioalianckich dokumentów źródłowych. Autor korzystał także z szerokiego spektrum literatury tematu. Dodatkowo umiejętnie wplótł w treść fragmenty z około 100 pamiętników, relacji, wywiadów naocznych świadków tamtych wydarzeń. Książkę czyta się lekko, z zaciekawieniem a momentami z ekscytacją. Taka to już domena brytyjskich historyków pod warunkiem oczywiście, że przy okazji nie spłycą za bardzo tematu. Na właściwy dobór treści wpłynęło to, że autor sam jest oficerem w stanie spoczynku.
Około połowy zawartości książki zajmuje opis wydarzeń poprzedzających właściwe wydarzenia w Berlinie. Autor sięga tu do aż do nieudanej kontrofensywy niemieckiej w Ardenach poprzez radziecką ofensywę styczniową i zmagania na froncie zachodnim. Przy tej okazji płynnie i gruntownie naświetlił sytuację każdej ze stron. Dalej opisuję walki o Odrę, Nysę Łużycką, masakrę na Wzgórzach Seelow, dramatyczne wydarzenia w okolicach Berlina, jego przedmieściach i ostatecznie jego centrum. Przedstawił również próby wyrwania się Niemców z radzieckich kleszczy zamykających się wokół okrążanego miasta i w finale samego jego śródmieścia. Nie zabrakło tu także defilady zwycięstwa na Placu Czerwonym w z Żukowem roli głównej (filmik na youtube). Dla zobrazowania tych wydarzeń książka poprzedzona została wieloma mapkami: Środkowej Europy, Wschodnich Niemiec, okolic Berlina jak i poszczególnych jego dzielnic.
Autor sporo miejsca poświecił charakterystykom uczestników tamtych wydarzeń w tym polityków z nieodłącznym Stalinem i Hitlerem, ich zausznikami, poszczególnych dowódców frontów, armii, dywizji, a często nawet poszczególnych oficerów, żołnierzy i zwykłych ludzi. Bardzo dobrze przekazał nastroje panujące w poszczególnych armiach jak i wśród ludności cywilnej. W zasadzie raczej nikt wcześniej nie przedstawił tak wyczerpująco zachowań sowieckich żołnierzy na zdobytym terenie a zwłaszcza w pokonanym mieście.
Książka z pewnością stanowi obowiązkową lekturę dla wszystkich miłośników historii II wojny światowej. Może być także bardzo dobrym a do tego lekkim i przyjemnym wstępem do bardziej szczególowych monografii. Aktualnie dostępna jest na rynku w wielu wydaniach, od bardzo tanich po dość drogie. Uzależnione jest to od jakośc wydania jednakże bez żadnego wpływu na treść. Książkę szczególnie polecam miłośnikom Red Orchestry. Dzięki jej lekturze nazwy map takie jak Seelow Highs, Koenigsplatz (ciekawe informacje np. na temat rowu przeciwpancernego, który jest w grze, walk o Reichstag), PariserPlatz (ulokowanie poszczególnych ambasad), Zoo Bunker (mnóstwo miejsca na ten temat) stają się jeszcze badziej żywe i wcielając się w którąkolwiek z ról stajemy się prawie że prawdziwymi uczestnikami tamtych wydarzeń. Polecam.