Author Topic: My PC Vs RO2  (Read 14287 times)

Offline csMKJP

  • Towarzysz broni
  • Posts: 456
  • Honor: +14/-1
    • View Profile
Odp: My PC Vs RO2
« Reply #15 on: 12 October 2011, 21:42:31 »
A jak Heniu wytłumaczysz fakt, że ro2 zżera mi więcej fps/ów niż inne bardziej wymagające sprzętowo gry? Bf bc 2 chodzi mi lepiej na high ustawieniach. Czy twórcy mają słabe umiejętności z poprawą optymalizacji? Bo ut3 nie jest nowym silnikiem graficznym.


Offline Pobor

  • Administrator serwera gry
  • Towarzysz broni
  • Posts: 1066
  • Honor: +30/-3
    • View Profile
  • Gadu-Gadu:
Odp: My PC Vs RO2
« Reply #16 on: 12 October 2011, 22:26:28 »
Nietypowa konfiguracja.  :-\ Rozumiem o co ci chodzi Heniu.
Z czarnym ekranem,wiem o co chodzi. Sprawdzałem co z crossfirem,wyjąłem jedna kartę. Dalej są crashe.
Jak teraz troche ich forum poczytałem, to widzę,że juz ostro pracują nad naprawą. Powiem tylko,ze na lapku który idealnie wchodzi zakres wymagań Ro2 i tam także mam ustawienia ultra błędy zdążają się równie często jak na stacjonarnym peciecie.  A laptop:

i7-2630QM (2.0 GHz, 6 MB cache)
Ram 6 gb
NVIDIA GeForce GT 525M
Win7 64 bit Home Premium.

Duqq

  • Guest
Odp: My PC Vs RO2
« Reply #17 on: 12 October 2011, 22:34:00 »
Heniu, ale co chcesz udowodnić? Niestety twórcy gry z TWI dali ciała i tyle. Uargumentuj co przeciętnego gracza interesuje co tak naprawdę znaczy "bardziej wymagająca gra"? I czy to, że 10 cegieł i pięć stołów ma duży, czy mały wpływ na wydajność? Jeśli jakas gra ma wysokie wymagania, a i tak wygląda może nie kiepsko, ale przeciętnie (tak jak RO2) to coś jest chyba nie tak?

Co kogo obchodzi to, że BC2 zostało zrobione pod konsole, skoro wygląda lepiej niż RO2, ma więcej efektów takich jak zniszczenia, a do tego działa stabilnie?

Ja ci odpowiem - nikogo to nic nie obchodzi.

Dla przeciętnego gracza gra ma działać tak jak należy i nie interesują go żadne wymówki. Jeżeli masa ludzi ma problemy to nie znaczy, że mają dziwną, nietypową konfigurację komputera, tylko tyle, że twórcy gry nie potrafili swojego produktu stworzyc tak, żeby był stabilny na ich systemach.

Jeżeli inne gry u nich działają prawidłowo, a tylko z RO2 maja problemy to chyba wina nie leży po ich stronie, tylko po stronie tejże gry, nie uważasz? Skoro tak stawiasz sprawę to panowie z TWI mogli od razu na pudełku napisać, że gra działa jedynie w takiej i takiej specyfikacji i by było ok. Najwyżej wiele osób by gry nie kupiło, a tak to chyba mają pewne prawo czuc się nabici w butelkę?

Oczywiście pewnym wytłumaczeniem jest to, że grę stworzyła garstka ludzi, bez porównania z takimi firmami jak chociażby DICE i bez wydawców typu EA, czy Ubisoft. Jednak zauważ, że jest także wiele innych gier, tworzonych przez małe firmy, które jednak są dopracowane i zrobione porządnie.

Dlatego ja się nie dziwię osobom, które wydały sporo kasy chociażby na wersję deluxe, a pomimo tego nie mają odblokowanych przedmiotów w grze, a i każdemu innemu, kto ma problem z grą. Od czarnego ekranu, przez znikający dźwięk, po wysypywanie się gry do pulpitu. Zapłacili jak za zboże, a dostali ziano z pluskwami.

Co innego jak ktoś napisał, gdyby gra kosztowała 49zł, a nie tyle co każda inna gra, no poza tymi naprawdę topowymi. Ale niestety na razie sytuacja wygląda jak wygląda, nie ma co chować głowy w piasek i udawać, że problemu nie ma, albo zwalać winy na graczy. Bo to akurat oni sa tutaj najbardziej poszkodowani, bo to oni muszą się męczyć, a TWI kase zgarnęło.

Heniu

  • Guest
Odp: My PC Vs RO2
« Reply #18 on: 12 October 2011, 23:24:49 »
Klasyczny blad popelniasz- myslisz ze to co widzisz na forach jest tozsame z tym co jest.
Jaka masa ludzi ? Jaki procent z tych co kupili gre ma z nia problemy na tyle powazne ze sie zali na forach ?

Wyjasnienie jest banalne- ci ktorym gra dobrze chodzi po prostu w nia graja, ci z problemami placza po forach.
To w oczywisty sposob daje wrazenie tragedii, ale ile jest takich osob ? Ile w ostatnich dniach ludzi pisze na ro.pl ? 20 ?
A ilu ludzi gra w ta gre ?

W tym momencie siedze na mumble z 16 innymi osobami i nikt nie ma wiekszych problemow niz sporadyczny glitch z dzwiekiem albo cuda wystepujace u goscia z gtx580 w SLI.
Zagralismy jak dotad dzisiatki meczy bez najmniejszych problemow ze stabilnoscia.

Juz pomijam prosty fakt, ze ludzie najbardziej klnacy czesto okazuja sie artystami jak w tym topicu- wszystkie suwaki w prawo, nie wazne jaki sprzet i potem zale i szlochy ze gra nie chodzi tak jak by sobie wyobrazali.
Lub podobne cuda z uruchomionym antywirusem w tle, firewallem czy innymi zamulaczami.

Duqq

  • Guest
Odp: My PC Vs RO2
« Reply #19 on: 12 October 2011, 23:43:25 »
A ty popełniasz inny klasyczny błąd, nie zwracając uwagi na to ile osób, które maja problemy w ogóle o nich nie pisze, tylko odkłada grę na półkę z poczuciem zmarnowanych pieniędzy i czeka na BF3.

Ja mimo, że gra mi się bardzo podoba (a to moje pierwsze prawdziwe spotkanie z RO) staram się nie narzekać po forach, pomimo tego, że mam czarny ekran, czasem po zmianie mapy znika dźwięk, sporadycznie wywali grę do pulpitu, albo coś jeszcze innego (np. przed chwilą podczas gry, wszyscy gracze zniknęli i zostałem sam na serwerze). Gram dalej i czekam na kolejnego patcha, co nie zmienia faktu, że rozumiem ludzi, którzy sie wkurzają, bo im nie działa.

A nie mam żadnego wymyślnego sprzętu, ot dwurdzeniowy procesor, Radeon 4850, 4 Gb RAM i jeśli chodzi o płynność to na średnio wysokich gra chodzi naprawdę przyzwoicie, tylko te powyższe problemy irytują. Od GTA 4, przez Silent Hunter 4, Wings of Prey, Stalkera, po BF:BC2 wszystko działa mi bezproblemowo, tylko nie RO2, a to tylko gry w które uruchamiałem w ostatnim miesiącu.

No nic, trzeba czekać na nowy patch, oby tylko nic nim nie zepsuli, a naprawili co trzeba naprawić. Z tego co widziałem na forum TWi panowie nie sprawiają wrażenia jakby zasypywali gruszki w popiele i tylko dzieki temu jestem jeszcze w miare optymistycznie nastawiony do RO2 i mam nadzieje co do tej produkcji. Bo przyznaję przypadła mi do gustu i szkoda, że twórcy zanotowali taki falstart, przez co sporo ludzi się na starcie zniechęciło.

BRAT_MIH

  • Guest
Odp: My PC Vs RO2
« Reply #20 on: 12 October 2011, 23:58:43 »
Kopaliński w "Słowniku mitów i tradycji kultury" podaje:

ZASYPIAĆ GRUSZKI W POPIELE dawn. siąść przy gruszkach włożonych (dla suszenia albo upieczenia) w gorący popiół i zasnąć przy tym, skutkiem czego gruszki się spalą. Jedno ze znaczeń czasownika zasypiać to 'śpiąc, przeoczyć coś, nie załatwić czegoś'.

Nie ma mowy o zasypywaniu, taki oftop :)

Wawer

  • Guest
Odp: My PC Vs RO2
« Reply #21 on: 13 October 2011, 03:19:09 »
Tak jak pisze Heniu, temat nie ma sensu bo nikt z TWI się tym nie zajmie. Mam zresztą wrażenie, że służy głównie temu, żeby jeden z graczy po raz n-ty pochwalił się swoja wypasioną maszyną ( zrobił to wielokrotnie - znalazłbym co najmniej 10 postów w których wymieniał swoją specyfikację zupełnie bez potrzeby  ;) )

Myślę, że dyskusja i związane z nią emocje wynika po trosze z pomieszania problemów wydajnościowych z problemami wynikającymi z niedopracowania gry.

Jeśli chodzi o wydajność, uważam, że grze nic nie brakuje. Fakt, na początku miotali się z różnymi fixami na to i owo ale generalnie gra obecnie chodzi bardzo przyzwoicie na dwuletnich sprzętach a najnowsze pozwalają grać ze wszystkim w prawo ciesząc się płynną grą. A właśnie wydajność była tym co najbardziej martwiło mnie podczas granie w betę. Teraz jest OK.

Przyznam szczerze, że rozmiesza mnie sytuacja osoby, która mając średnio 30 fps gra na ustawieniach high... Trzeba mierzyć siły na zamiary. Może nie pamiętacie czasów bezkonsolowych, gdzie kolejne wychodzące gry wręcz zmuszały graczy do nowych inwestycji.  Teraz i tak jest dobrze skoro budżetowy na ten moment sprzęt uciągnie tę grę bez problemu co np w przypadku BF3 nie jest takie oczywiste.

Co do porównania wydajności BFBC2 do RO 2 powiem tak. Lubie BFBC2 bo ładnie wygląda, co związane jest z różnymi sztuczkami zastosowanymi, przez DICE -  fajne filtry, dobre oświetlenie, shadery rozmycia itp. Tyle, że to "zdobycze" uzyskane dzięki directx 10/11. RO 2 jest na 9, taki silnik mieli do dyspozycji niestety. Ale ale... tekstury czy szczegóły na mapach w BC2 wołają o pomstę do nieba... To samo detekcja pocisków, hitboxy, brak balistyki - a te właśnie rzeczy mają również wpływ na wydajność. Resztę dopowiedzcie sobie sami.

Btw, odpalcie sobie RO OF, dajcie wszystko w prawo ( łącznie z AA) , wejdźcie na pełny Leningrad pod koniec mapy i sprawdźcie fps... i porównajcie z BFBC2  8)

Błędy, bugi itp.
I tutaj dochodzimy do sedna - oficjalna premiera gry obnażyła problem związany z faktem, że TWI postanowiło wydać bardzo rozbudowaną i w pewnym sensie innowacyjną grę. I zamiast poczekać, potestować dłużej, ponaprawiać co zepsute, wiedząc jak skromnymi środkami dysponują wydali grę zbyt wcześnie . Dopiero teraz ta gra zaczyna wyglądać na w miarę dopracowaną, choć jak widać nadal zdarzają się problemy.
Także ogólnie rzecz biorąc zgadzam się z twierdzeniem, że TWI dało dupy... Nie zmienia to faktu, że gra się przyjemnie...

Rozumiem tych, co napotkawszy jakiś problem wkurzają się i piszą o tym na forum. Jeśli jednak ktoś pisze to po raz dziesiąty zamiast poświęcić odrobinę czasu wykorzystując podpowiedziane przez innych rozwiązanie problemu to oznacza, że jest marudą i malkontentem a grać mu się wcale nie chce.
« Last Edit: 13 October 2011, 03:30:06 by Wawer »

Shock

  • Guest
Odp: My PC Vs RO2
« Reply #22 on: 13 October 2011, 04:04:14 »
Myślę, że dyskusja i związane z nią emocje wynika po trosze z pomieszania problemów wydajnościowych z problemami wynikającymi z niedopracowania gry.

Racja. Przecież nikt tu nie marudzi że gra jest do pupy tylko że nie da się normalnie grać ze względu na crashe, czarny ekran czyli błędy.


Tak jak pisze Heniu, temat nie ma sensu bo nikt z TWI się tym nie zajmie.

Obyście się mylili.


Mam zresztą wrażenie, że służy głównie temu, żeby jeden z graczy po raz n-ty pochwalił się swoja wypasioną maszyną

To masz złe wrażenie.

Myślę, że dyskusja i związane z nią emocje wynika po trosze z pomieszania problemów wydajnościowych z problemami wynikającymi z niedopracowania gry.

To chyba oczywiste.

Fakt, na początku miotali się z różnymi fixami na to i owo ale generalnie gra obecnie chodzi bardzo przyzwoicie na dwuletnich sprzętach a najnowsze pozwalają grać ze wszystkim w prawo ciesząc się płynną grą.

Dwuletni sprzęt i suwaki w prawo hmm...

Przyznam szczerze, że rozmiesza mnie sytuacja osoby, która mając średnio 30 fps gra na ustawieniach high... Trzeba mierzyć siły na zamiary.

No to mylisz się w zeznaniach bo wyżej napisałeś że da się grać przyzwoicie na dwuletnim sprzęcie a tu piszesz coś takiego.

Także ogólnie rzecz biorąc zgadzam się z twierdzeniem, że TWI dało dupy... Nie zmienia to faktu, że gra się przyjemnie...

Rozumiem tych, co napotkawszy jakiś problem wkurzają się i piszą o tym na forum. Jeśli jednak ktoś pisze to po raz dziesiąty zamiast poświęcić odrobinę czasu wykorzystując podpowiedziane przez innych rozwiązanie problemu to oznacza, że jest marudą i malkontentem a grać mu się wcale nie chce.

Czyli nie rozumiesz, bo może nie pomyślałeś, że ci ludzie wykorzystali już podpowiedzi z tego forum oraz z forum Tripwire i dalej mają problem.

...że jest marudą i malkontentem...

To jest tutaj głównie Heniu, bo jeżeli nie potrafi zrozumieć, że ktoś ma problem, nie jest informatykiem czy nie kończył filologii angielskiej to ma nie grać tylko się uczyć.

A jak ktoś jedzie po Tripwire i RO2 to się zachowuje jak fundamentalista radia ma ryja.

Się nie podoba to nie pisać lub nie czytać w tym temacie.
« Last Edit: 13 October 2011, 04:18:20 by Shock »

Offline csMKJP

  • Towarzysz broni
  • Posts: 456
  • Honor: +14/-1
    • View Profile
Odp: My PC Vs RO2
« Reply #23 on: 13 October 2011, 11:15:59 »
Wracając do tematu.

Dla posiadaczy kart Nvdia, proponuje zainstalować wersje sterowników 275.33. Ponieważ z nowszymi jest problem http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Sterowniki_NVIDIA_280.26_WHQL_sa_wadliwe-36375.html

a wersje 275.33 zaleca epicgames

http://udn.epicgames.com/Three/RecommendedHardware.html

Apos

  • Guest
Odp: My PC Vs RO2
« Reply #24 on: 13 October 2011, 12:40:27 »
Shock zaczynasz gadać głupoty. Heniek Ci dokładnie wytłumaczył co należy zrobić jeżeli doświadczasz problemów z wydajnością lub stabilnością - wysyłaj crashdumpy oraz logi do TWI. Gra działa na prawdę stabilnie, a wiele osób na leciwych maszynach nie ma problemów w tej grze która graficznie oferuje bardzo dużo (patrz post csMKJP). Na mumble mamy regularnie 16 osób grających w RO2 z czego może jedna ma jakiś problem gdy nie zaktualizuje sterowników, BIOSu lub ma bałagan w systemie. Każdy zauważył znaczący wzrost wydajności. Piszesz, że wiele osób zgłasza problemy na forum TWI. Dobrze robią jeżeli ich raporty mają sens i zawierają minimalne potrzebne informacje do weryfikacji problemu (wspominane logi). Bierz pod uwagę, że piszą tylko osoby mające problemy, a te są w znacznej mniejszości. Obstawiam, że TWI sprzedało pół miliona sztuk gry RO2, tych z problemami może być 10000 osób, a to jest 2% całości.

Premiera była faktycznie kiepska, ale deadline wymusił na TWI wydanie w takim stanie a nie innym. Odbiło się to na recenzjach oraz pierwszym negatywnym wrażeniu wielu graczy, ale od tego czasu zostało wydane 6 dużych patchy (7my już wydany w wersji beta), które poprawiły RO2 w znaczącym stopniu (stabilność, wydajność i gameplay). Przy studiu z tak niskim manpower jest to chwalebne.

Powtórzę na koniec - dyskusja ta do niczego nie zaprowadzi, co należy zrobić zostało już powiedziane. Należy zastosować się tylko do instrukcji w niej zawartych.

Wawer

  • Guest
Odp: My PC Vs RO2
« Reply #25 on: 13 October 2011, 12:52:00 »
Pisząc o dwuletnim sprzęcie nie pisałem o suwakach w prawo... Tylko, że da się grać bardzo przyzwoicie... No chyba, że ktoś ma dwuletni szrot a takich nie brakuje. Ja mam kartę sprzed prawie trzech lat ( fakt, wtedy highendową) i bez problemu gram ze wszystkim na full  w wysokiej rozdzielczości, i nie mam 30 fps... Niestety muszę ją wymienić bo w BF3 juz tak rożowo nie jest.
Problem w tym, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak słabym sprzętem dysponuje i wydaje im się, że wszystkie gry muszą chodzić im na full. Otóż okazuje się że nie muszą.
Kolega z 30 fps który gra na ustawieniach high, ma grafikę sprzed czterech lat, porównywalną z 8800GT a to już sprzęt 2 czy 3 generacje do tylu... Nie ma co się dziwić, że mu nie bangla na wysokich...
« Last Edit: 13 October 2011, 12:56:54 by Wawer »

anonim.pl

  • Guest
Odp: My PC Vs RO2
« Reply #26 on: 13 October 2011, 13:19:07 »
Quote
Przyznam szczerze, że rozmiesza mnie sytuacja osoby, która mając średnio 30 fps gra na ustawieniach high... Trzeba mierzyć siły na zamiary.
Co w tym śmiesznego, by nieruchomy obiekt stał się ruchomy wystarczy 24 klatki na sekundę ja mam powyżej 30. Nie potrzeba geniusza matematycznego by widzieć że mam spory zapasik i gra chodzi płynnie. Mnie śmieszą ludzie którzy ustawiają niskie wymagania tylko po to by móc podniecać się 60 klatkami, skoro przy mniejszej ilości klatek gra nadal będzie działała dobrze.

Bezsensu ustawiać wszystko na średnich ustawieniach bo każda opcja grafiki zużywa. inną ilość zasobów komputera i różny ma wpływ na wygląd grafiki. Dlatego najlepiej wyznaczać priorytety i sprawdzać które opcje mają największy wpływ na FPS i czy w ogóle warto je mieć włączone powyżej niskiego poziomu. Kosztem jednych opcji zwiększa się inne.
Opcje które mam wyznaczone na poziomie wysokim, czyli: Jakość detali, szczegóły postaci i szczegóły tekstur  mają największy wpływ na wygląd grafiki ale wcale nie zmuszają komputera do największych wysiłków. Szczegóły postaci mógłbym mieć nawet na poziomie ultra a wydajność by mi prawie nie zmalała dlatego że to ma duży wpływ na FPS tylko na samiutkim początku rozgrywki gdy widzisz naraz z bliska dwudziestu gości z drużyny, gdy się rozproszą FPS natychmiast rośnie bo później widok dwóch lub trzech żołnierzy naraz nie ma wpływu. Nie wiem co robi Postprocessing ale tym wyższy tym gra lepiej chodzi.
W pierwszej kolejności w grze wyłącza się FXAA na dużych ekranach schodki są bardzo małe i w ferworze walki ich się nawet nie zauważa a to strasznie wykańcza komputer, zapomniałem wspomnieć że ja to u siebie mam wyłączone. Nieraz miałem takie przypadki że przy włączonym antyaliasingu gra kiepsko chodziła a po wyłączeniu dostawała takiego kopa że resztę opcji mogłem ustawiać na Maxa. Druga rzecz to filtr anizotropowy nie wiem czy któraś opcja za niego odpowiada ale on też strasznie zjada FPS. Dobrze mieć też jakość listowia na niskim, zyskujemy FPS i żadna trawka nie zasłania nam widoku w grze (to takie małe legalne oszustwo). A reszta według uznania.

Liczę że te wskazówki pomogą graczom mającym znacznie gorsze komputery niż te które tu zostały wypisane bo na maszynce z minimalnymi wymaganiami podanymi na pudelku też można grać i grafika wcale nie będzie taka kiepska.
 
Quote
Kolega z 30 fps który gra na ustawieniach high, ma grafikę sprzed czterech lat, porównywalną z 8800GT a to już sprzęt 2 czy 3 generacje do tylu... Nie ma co się dziwić, że mu nie bangla na wysokich...
Nie pisałem że mam z grą problemy, wręcz przeciwnie hula aż miło, chociaż gorzej niż starsze gry na tym  silniku. Gears of War czy trzecią część Brothers in Arms komputerek zjadał na śniadanie z max ustawieniami tylko bez antyaliasingu.

Specjalnie się pochwaliłem swoim „Potworem” by pokazać że na słabszych sprzętach da się grać i nie trzeba od razu ganiać do sklepu po nowe części. A problem może być gdzie indziej.

Wawer

  • Guest
Odp: My PC Vs RO2
« Reply #27 on: 13 October 2011, 14:19:02 »
W sumie jak napisałes o swoich ustawieniach to ma to sens. Gra zżrera najwięcej fps przez cienie i AA a to masz na low. Ja jednak nie pogodziłbym się z taką ilością fps a że nie potrafię grać na low (lubię jak gra "wygląda" ) starałbym się jakiś upgrade zrobić.


Myślę, że warto tutaj poruszyć kwestię  "odczuwalności" płynności w grze. Teoretycznie stałe 30 klatek powinno wystarczać co namniej na singleplayer. W praktyce w każdej grze jest inaczej a w multiplayerze w szczególności. Dla mnie taką granicą jest 50+ przy czym wolę mieć stałe 50 niż nagłe skoki 50>90<50 bo te mają wpływ na wrażenie płynności a także na jakość gry ( lagi, itp) Ja w Ro2 mam locka na 75 klatek, dzięki czemu nie skacze mi w górę i dół i gra się bardzo płynnie.


Co do wydajności silnika - jak miałem 8800GT grywałem w gry na UT3 i nie miałem problemu z płynnością. Świat jednak idzie do przodu, efekty też,  zresztą wystarczy przypomnieć sobie wydajność gier z silnika na którym zrobiono RO OF, z samym Ostfrontem...

« Last Edit: 13 October 2011, 14:34:52 by Wawer »

Duqq

  • Guest
Odp: My PC Vs RO2
« Reply #28 on: 13 October 2011, 15:38:41 »
Przy okazji wiecie może co trzeba odznaczyć w ustawieniach, aby usunąć, bądź zminimalizować te latające gazety? Nie wiem czy to gazety, czy jakaś imitacja liści, czy co to może być, jednak coś się unosi "na wietrze", choć często także w budynkach. Rozumiem, że to miał byc taki jakiś bajer nadający klimatu, ale moim zdaniem zupełnie niepotrzebny, nic nie wnosi sobą. Chciałbym to usunąć, da radę?

Wawer

  • Guest
Odp: My PC Vs RO2
« Reply #29 on: 13 October 2011, 15:50:03 »
Przychylam się do prośby poprzednika - na CH te gazety skutecznie dezorientują strzelca wypatrującego kukułek w oknach...