Author Topic: WWIIONLINE  (Read 11478 times)

propa

  • Guest
WWIIONLINE
« on: 25 September 2012, 11:00:36 »


From the Community Manager of WWII Online


Salute Red Orchestra Players,

Propa (maXro) has invited me to share our video game with you, and we thank the moderators and other contributors here for allowing us to be here.
It goes without saying that you're all World War II fans and enjoy a higher level of game play than the average run and gun shooter. Red Orchestra offers a lot of diverse game play and sticks to a more realistic game play than most games released.

World War II Online is a game that holds similar values, but on a much larger scale. Here is a quick description of what we have to offer.
QUICK DESCRIPTION

•   Online World War II MMO
•   Thousands of players on ONE inter-connected server
•   First Person Shooter [Ground - Air - Sea]
•   Player Driven Strategic Layer
•   Military Grade Physics Engine
•   Over 100 historically modeled weapons and vehicles
•   Huge zoneless map - 1/2 scale of Europe
•   Free Play Account - Now Available

WWII ONLINE IS A HEART POUNDING WWII SIMULATION


Set in World War II Western Europe, WWII Online: Battleground Europe is a brutally realistic MMO featuring hundreds of towns and cities in a huge, zone-less map where battles rage for days and campaigns for weeks. Choose to fight alongside the Axis or Allies against thousands of players! With over 100 weapons and vehicles accurately modeled and utilizing military-grade physics, this game will have you fighting for survival,
THOUSANDS OF LIVE PLAYERS
All combat is alongside thousands of live players in the same game world. Every vehicle and weapon is controlled by a real person. With historically accurate weapons and a balanced set of equipment for the different armies, this is a skill-based game where player knowledge and tactics are essential to eliminating your opposition.
PERSISTENT BATTLEFIELD
While ingame, you will witness tanks being destroyed by dive bombers; infantry clashes over strategic facilities; dog fighters straffing the ground in pursuit of their prey; naval destroyers shelling historical towns all in a single setting.
No other online game matches up for simulation-style combat on this scale. There simply is no other game experience like it.
INFANTRY, TANKS, NAVY & AIR FORCE
Command Tiger tanks, fly a Spitfire or carry a MG34 light machine gun into combat, in this huge WWII MMO game.
Battleground Europe offers a huge variety of play. With over 100 historically accurate WWII vehicles and weapons modeled from the period between 1939 and 1944, you can compete for and against American, French, British and German forces.
STRATEGIC LAYER
WWII Online not only offers an exciting FPS model, we've developed a strategy aspect of the game that allows players to move supply and counter their enemy. This creates maneuver warfare and flexibility to take massive amounts of key territory. As with all such maneuvers risk exists.

MASSIVE GAME WORLD SIZE

The game world is a single, zoneless map that models Western Europe at 1/2 scale. That's right, it would take you days to walk from one side of the game world to the other! From this map, the game provides winnable campaigns that are completely player-controlled and non-scripted. Some campaigns have lasted for more than two months before a victor was decided.

In closing, we have a lot to offer for game play. If you are thrown off by the graphics, that is due to the scale of what we have been able to achieve. Your best bet is to be on one of our Teamspeak servers or that of your team.
It's a tough game, it requires skill, and in your first few days you're going to die A LOT. Focus on survival first and learning the game as a team.
Free Play Account - Sign Up Page
I hope to see you in the field soon!

Matt Callahan
MCallahan@playnet.com


Community Manager / Marketing
WWII Online - Playnet, Inc.

WWIIonline.com

Free Play Account - Sign Up Page
http://www.battlegroundeurope.com/index.php/component/content/article/64-about-wwiiol1/6916-signupstaging




Edit 1:

Edit 2:


Edit 3:
WWIIONLIEN  Polskie Forum

http://forums.battlegroundeurope.com/forumdisplay.php?f=94

Use edit option in the future.
« Last Edit: 26 September 2012, 22:50:28 by Mati »

propa

  • Guest
Odp: WWIIONLINE
« Reply #1 on: 28 September 2012, 22:08:02 »

A new campaign starts !
[/center]

propa

  • Guest
Odp: WWIIONLINE
« Reply #2 on: 06 October 2012, 17:27:00 »
/center]

and win a free prmium account for a month !


i hope we see us ! 
my ingame name is propa on axis ;)

propa

  • Guest

propa

  • Guest
Odp: WWIIONLINE
« Reply #4 on: 11 March 2013, 12:50:02 »

the AXIS  need Help ! join the WAR !


Offline ufo_has_landed_!

  • Reprezentacja RO.PL
  • Towarzysz broni
  • Posts: 835
  • Honor: +29/-2
    • View Profile
Odp: WWIIONLINE
« Reply #5 on: 11 March 2013, 19:50:08 »
ktoś z tutejszych w to gra/grał ?

Daazzz

  • Guest
Odp: WWIIONLINE
« Reply #6 on: 12 March 2013, 13:45:29 »
Ja grałem może ze 2-3 godzinki :)

Graficznie gierka słabiutka (poziom niżej niż pierwsze RO) i ma tendencje do crashów i innych błędów krytycznych.

Natomiast jeśli chodzi o klimat to myślę że w zorganizowanej grupie grało by się całkiem fajnie bo cała ta otoczka wojenna, czołgi samoloty itp. jest na przyzwoitym poziomie.

Niestety gdy ja grałem to wyglądało to tak jakbyś zasuwał na piechotę po RO-Kryvoi Rog ( taka mapa do RO jak ktoś pamięta ) w pięć osób. Nic ciekawego nie działo się przez 20 minut a później "bang" snajper i powrót do bazy.
 
Krótko mówiąc, pomimo iż jestem fanem gier o tematyce IIWS to ta produkcja do mnie nie przemówiła i całkowicie od siebie odrzuciła.

Lepiej zagrać w Heroes and Generals -  jest teraz  open beta.
Link : http://www.heroesandgenerals.com/4/pl/
« Last Edit: 12 March 2013, 13:58:41 by Daazzz »

Offline ufo_has_landed_!

  • Reprezentacja RO.PL
  • Towarzysz broni
  • Posts: 835
  • Honor: +29/-2
    • View Profile
Odp: WWIIONLINE
« Reply #7 on: 12 March 2013, 19:00:05 »
Dzięki za krótką recenzję, właśnie takie odniosłem wrażenie gdy oglądałem trailery ... no to gramy dalej w RO :)

Offline Mr.Victor (Eragon16)

  • Towarzysz broni
  • Posts: 190
  • Honor: +9/-30
    • View Profile
Odp: WWIIONLINE
« Reply #8 on: 12 March 2013, 19:52:44 »
heh :D
Podobno War Thunder warte zagrania. Coś jak WoT tyle, że jeszcze w fazie beta i samoloty zamiast czołgów.
« Last Edit: 12 March 2013, 20:04:04 by eragon16 »

Offline Pobor

  • Administrator serwera gry
  • Towarzysz broni
  • Posts: 1066
  • Honor: +30/-3
    • View Profile
  • Gadu-Gadu:
Odp: WWIIONLINE
« Reply #9 on: 12 March 2013, 20:56:39 »
heh :D
Podobno War Thunder warte zagrania. Coś jak WoT tyle, że jeszcze w fazie beta i samoloty zamiast czołgów.

A nie lepiej pograć w WoWP?  ???

hubtus

  • Guest
Odp: WWIIONLINE
« Reply #10 on: 13 March 2013, 12:04:47 »
Grałem w obydwie gry wymienione powyżej (WOWP, War Thunder) i moim zdaniem WT jest dużo lepsze.

-W WT jest masa samolotów historycznych i to nie jakiś pseudo prototypów jak w WoT i WOWP.
- 5 frakcji(Japonia, Wielka Brytania, USA, Niemcy, ZSSR).
-dobrze oddany system uszkodzeń np. jeśli uszkodzą ci silnik będziesz odczuwał spadek mocy, a po pewnym czasie silnik kompletnie się wyłączy, uszkodzenia skrzydeł są odczuwalne w trakcie sterowania, możliwość zabicia pilota itd.
-Słabszym samolotem można łatwiej zestrzelić lepszy(liczą się bardziej umiejętności niż samolot, aczkolwiek to też zależy czym się leci), niż w WOWP
-Nie ma durnego systemu procentowego uszkodzeń.
-wbudowany Single-player z możliwością co-op.
-3 tryby gry w zależności od zaawansowania .
#Zręcznościowy(Nieskończoność amunicji i paliwa), łatwiejsze latanie, samoloty są troszke mocniejsze niż w trybach wymienionych poniżej, tyle żyć ile ma się samolotów wybranej frakcji, którą obecnie wybrało się do walki.
#Realizm(Ograniczona amunicja i paliwo, aby uzupełnić trzeba wrócić na lotnisko, Historyczne walki, czyli biorą w nich udział tylko 2 frakcje)
#Full Realizm(To co powyżej + widok tylko z kokpitu(w ten tryb bardzo mało grałem, więc się bardziej nie wypowiem))
-Przeciążenia,

Robi to doświadczone studio, które pracowało nad Wings of Prey, czyli ma doświadczenie w tego typu produkcjach. Taka przynajmniej jest moja opinia ;)

Offline Mr.Victor (Eragon16)

  • Towarzysz broni
  • Posts: 190
  • Honor: +9/-30
    • View Profile
Odp: WWIIONLINE
« Reply #11 on: 13 March 2013, 16:31:09 »
Nom, coop-a samolotami jest nawet fajna.
Tyle, że gra raczej jeszcze nie jest dość popularna.

Grałem swego czasu w WoT-a i sądzę iż więcej jest szumu nad grą niż samego grania.

Ciekawe czy będzie tak jak w WoT, że po becie wszystkim bodajże skasują konta czy tam postęp w grze i od nowa :/
« Last Edit: 13 March 2013, 17:03:05 by eragon16 »

Offline Pobor

  • Administrator serwera gry
  • Towarzysz broni
  • Posts: 1066
  • Honor: +30/-3
    • View Profile
  • Gadu-Gadu:
Odp: WWIIONLINE
« Reply #12 on: 13 March 2013, 17:38:15 »
Skasowali,bo przecież na tym polega cała idea zarabiania na mikropłatnościach, zmuszasz kogoś do grania od nowa, znudzi mu się to kupi premium. Co w tym dziwnego, skoro to teoretycznie darmowa gra? Z resztą WoWP mi się nie podobał,ale może to winna,że ja marinista  a nie lotnik ;)

Offline Mr.Victor (Eragon16)

  • Towarzysz broni
  • Posts: 190
  • Honor: +9/-30
    • View Profile
Odp: WWIIONLINE
« Reply #13 on: 13 March 2013, 20:10:02 »
Wiesz oni najpierw betą zbierają dużo dużo ludzi zachęcając łatwiejszą rozgrywką a jak poczujesz się nie wiadomo jakim mistrzem to kasują konto albo element gry abyś miał motywację do ponownej gry i co lepsze kupienia dodatkowych opcji za pieniądze.
Podobnież te firmy co robiły np. WoW, LoL itp. to zatrudniają psychologów tak aby ci mniej więcej opracowali jak zachęcić graczy do gry.

Tu w ramach projektu pare wsumie moich rówieśników opowiadając o uzależnieniach od komputera i gier opowiada o sposobach zachęty graczy do gry.
« Last Edit: 13 March 2013, 20:15:50 by eragon16 »

Offline ShariK PL

  • Towarzysz broni
  • Posts: 973
  • Honor: +10/-1
    • View Profile
Odp: WWIIONLINE
« Reply #14 on: 13 March 2013, 21:09:29 »
Wiesz oni najpierw betą zbierają dużo dużo ludzi zachęcając łatwiejszą rozgrywką a jak poczujesz się nie wiadomo jakim mistrzem to kasują konto albo element gry abyś miał motywację do ponownej gry i co lepsze kupienia dodatkowych opcji za pieniądze.

Beta jest po to, by grę testować przed oficjalnym wypuszczeniem.