Author Topic: Muzeum Powstania Warszawskiego - uzbrojenie  (Read 7679 times)

Zaytsev

  • Guest
Muzeum Powstania Warszawskiego - uzbrojenie
« on: 16 March 2013, 00:15:48 »
Dobry wieczór.
Wczoraj, tj. 14 marca br. miałem przyjemność odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum jest bardzo interesującym miejscem. Znajdziemy w nim rzeczy dotyczące nie tylko samego powstania, ale również i okupacji. Zrobiłem parę zdjęć telefonem, nie powalają jakością, lecz broń da się poznać :). Miałem szczęście, trafiłem na czasową wystawę uzbrojenia. Zaczynamy:
   Na początek, samotnie w jednej z gablotek leży sobie Luger P08

  Idąc dalej przez muzeum mijamy m.in replikę bunkra, dużą szybę z biało-czerwonymi opaskami, oraz motocykl BMW. Fotka motocyklu będzie później, jak ją ktoś udostępni. Później wchodzimy już na salę z repliką Liberatora. Pod tym samolotem była pierwsza część wystawy uzbrojenia. Na sam początek niemiecki MP40, między nimi leżały też dwa MP38:

 Dalej, PPSz z różnymi typami magazynków i PPS43, tylko cholender się nie zmieścił w kadr, a ja nie zauważyłem <imbecyl>

 Następna gablotka to broń z zachodu; Steny oraz M1A1 Thompson:

  Idąc dalej spotykamy MGiety:

  Później też KaeMy; dokładniej Bren i DP:

 Kb ppanc wz. 35 "Ur" na górze i PTRD na dole:

To była pierwsza część czasowej wystawy, druga była piętro wyżej. Niestety, nie mam żadnego zdjęcia, ponieważ tylko tam przebiegłem, na chwilę oderwałem się od przewodnika. W tej drugiej części było dużo Mauserów (w tym polskich), Mosinów, karabinków Steyr'a czy czeskich rkm vz.26. No niestety, w biegu trudno fotke zrobić... ;(
 Idąc dalej, przed repliką kanałów jest też gablota z mundurem SSmana, obok niego StG44, Kar98k i parę MGietek, fotka Sturmgewehra:

 To już zdjęcia z wystawy stałej. Tylko dwie fotki, ale ciekawe egzemplarze:
 RKM wz. 28 na górze i Mauser wz. 29

 MP41 i Fiński Suomi (Na górze), dodatkowo zwykły MP40 sobie leży:

Dalej broń używana przez Armie Czerwoną i "Berlingowców"
Od góry: SWT-40, Mosin wz.38 i PPSz

z dedykacją dla as123as:

Ostatnie zdjęcie, zrobione w odosobnionym pomieszczeniu, w którym nie spodziewałbym się że taki sprzęt tam znajdę. W tym pomieszczeniu na ścianach były wielkie zdjęcia (m.in. Hansa Franka z rodziną, na innym maszerujący Wehrmacht) a w kącie, w gablotce stoi oto takie cudo:

Podpisane "Używane przez niemieckich "gołębiarzy" karabiny Mauser z lunetą"
Muzeum bardzo mi przypadło do gustu, wiele ciekawych fotografii, filmów, czy eksponatów. Bardzo je polecam, fantastyczna lekcja historii (no, nie ukrywam że dla mnie powtórzenie ;] ) Pozdrawiam, dobranoc!




Offline PrzemoPL

  • Towarzysz broni
  • Posts: 44
  • Honor: +2/-0
    • View Profile
Odp: Muzeum Powstania Warszawskiego - uzbrojenie
« Reply #1 on: 16 March 2013, 10:49:56 »
Może nie na temat ale ostatnio w Łodzi się odnalazł STG 44 ,http://lodz.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1761553,niemiecki-karabin-ukryty-w-kamienicy-przy-ul-tymienieckiego,id,t.html

gustavo

  • Guest
Odp: Muzeum Powstania Warszawskiego - uzbrojenie
« Reply #2 on: 16 March 2013, 11:12:24 »
Mam takie pytanie odnośnie Suomi czy na zdięciu jest magazynek na 20 czy 50 naboi ??

Offline Maciej2801

  • Towarzysz broni
  • Posts: 202
  • Honor: +1/-4
    • View Profile
Odp: Muzeum Powstania Warszawskiego - uzbrojenie
« Reply #3 on: 16 March 2013, 11:43:12 »
Mam takie pytanie odnośnie Suomi czy na zdięciu jest magazynek na 20 czy 50 naboi ??
Wygląda na 20 pestkowca

Offline morticore

  • Towarzysz broni
  • Posts: 772
  • Honor: +17/-0
    • View Profile
    • Gramsajt
Odp: Muzeum Powstania Warszawskiego - uzbrojenie
« Reply #4 on: 16 March 2013, 12:21:20 »
Wygląda na 20 pestkowca
Przecież to bębnowy -  40 lub 70 naboi przy czym jeśli to egzemplarz kupiony przed wojną dla Policji II RP to obstawiałbym to pierwsze (bo na eksport zawsze idzie "bieda line" :P )
http://www.jaegerplatoon.net/MACHINEPISTOLS1.htm

gustavo

  • Guest
Odp: Muzeum Powstania Warszawskiego - uzbrojenie
« Reply #5 on: 16 March 2013, 12:41:48 »
Tak właśnie czytałem internety i wygląda raczej na 20, ale w związku z likiem Morticore mam jeszcze jedno pyatanie czy w tabelce gdzie opisane sa magazynki przy magazynku pudłkowym na 20 naboii jest pomyłka z pojemnością 25 czy tylko potocznie zanywa się go 20 nabojowym a tak na prwadę był 25 O.o

Offline morticore

  • Towarzysz broni
  • Posts: 772
  • Honor: +17/-0
    • View Profile
    • Gramsajt
Odp: Muzeum Powstania Warszawskiego - uzbrojenie
« Reply #6 on: 16 March 2013, 13:08:52 »
Jak się dokładnie wczytać to wchodziło 25 ale się wtedy zakleszczał, tak samo w bębnowy 72, ale ładowano 70. I tak ogólnie to walnąłem baboka, bo patrzyłem na PePeSzke a mówiłem o Suomi :) Musi być 20