Author Topic: Ksiązki o IIWŚ  (Read 20355 times)

Torke

  • Guest
Ksiązki o IIWŚ
« Reply #15 on: 15 December 2006, 12:34:00 »
Quote
coralgol :
podobno ta ksiazka zbiera dobre opinie
http://www.wydawnictwo-magnum.com.pl/wydawnictwo-magnum/strony/grossman.html


niedawno zakupilem owa ksiazke . Od 2 dni snia mi sie tylko i wylacznie przygody Grossmana . Ksiazka jest naprawde swietna . Zupelnie zmienila moje wyobrazenie o konflikcie Niemcow i Rosjan

Zdzira

  • Guest
Ksiązki o IIWŚ
« Reply #16 on: 15 December 2006, 12:53:39 »
Robal powtarzasz topic z innego forum... tutaj macie całą stertę naprawdę dobrych książek.

http://forum.battlefield.pl/viewtopic.php?t=14539&sid=9aaac0fa9f79dc5338fff01c34b1c8b4


i w tym oczywiście podaną przez zemnie.

Autorzy: Rikihei Inoguchi,
Tadashi Nakajima,
Roger Pineau
Tytuł: Boski Wiatr
Podtytuł:Japońskie Formacje Kamikaze w II Wojnie Światowej
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna
Rok wydania: 1995

Jeśli myślisz, że wiesz wszystko o kamikaze ta książka udowodni Ci, że tak naprawde nic o nich nie wiesz...

książka jest kontrowersyjna, co jednak nie znaczy, że nie warto jej czytać. Materiał historyczny zgromadzony przez autorów jest obfity. Poznajemy nie tylko same akcje, ale także taktykę, uzbrojenie, funkcjonowanie jednostek etc. Dowiadujemy się także ciekawych faktów z przebiegu wojny, motywacji japońskich pilotów i dowódców. Cała pozycja jest napisana w formie rozdziałów omawiających poszczególne etapy zmagań na Pacyfiku od października 1944, kiedy to w bazie Mabalacat na Filipinach utworzono pierwszą formację Kamikaze, aż do okresu bezpośrednio powojennego, kiedy to przez Japonię przetoczyła się olbrzymia fala krytyki w stosunku do twórców formacji specjalnych. Japońscy autorzy pisali poszczególne rozdziały na przemian, traktując je nieco pamiętnikarsko. Trzeci widniejący na okładce autor, Amerykanin Roger Pineau, jak sam potwierdza we "Wstępie", zajął się przede wszystkim redakcją tekstu. Jemu więc chyba powinna przypaść duża część zasługi za to (oraz tłumaczkom: Katarzynie Kosterce i Ewie Plieth-Pikus), że książkę czyta się bardzo płynnie. Jest to niewątpliwie pozycja interesująca, jak zresztą wiele wydanych w "Serii z Kotwiczką". Prezentuje wiele ciekawych faktów, natomiast, czy zmienia nasze spojrzenie na Kamikaze? Mojego nie zmieniła, ale nie mogę zaprzeczyć, iż dzięki niej bardzo mocno poszerzyłem swój zasób informacji na ten temat.

coval

  • Guest
Ksiązki o IIWŚ
« Reply #17 on: 24 January 2007, 06:19:08 »
to moze ten post nei jest związany z filmami al ez tematyka II WŚ i obozem koncentracyjnym (a właściwie to trzema: Dachau, Mauthausen i Gusen * za wszelkie błędy w pisowni niemieckiej przepraszam ale z wiadomochy względów się tego języka niepróbowałem w gimnazjum nauczyć  --> teraz w LO mam ruski . Autorem tych książek jest StanisłaGrzesiuka książki to : "Boso ale w ostrogach", "Pięć lat kacetu" i "Na marginesie życia"
Pierwsza opowiada o jego życiu w Warszawie w dzieciństwie, młodości i w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego (bardzo dobra książka, wiele śmiesznych sytuacji ---> będziecie się śmiać do rozpuku - gwarantuje), druga opowiada o życiu autora w tych trzech obozach koncentracyjnych (też są śmieszne sytuacje, ale jak wiadomo więcej jest o życiu obozowym itp) a trzecia powiada historię dramatycznych zmagań głównego bohatera z gruźlicą, której źródłem był nałóg, w jaki ten popadł jeszcze podczas pobytu w obozie koncentracyjnym. Grzesiuk, mimo trudnego położenia, nie poddaje się, stara się sobie radzić, zachowuje poczucie humoru....Wasi rodzice napewno znają te książkę więc możecie ich zapytać....IMHO książki te są godne uwagi gdyż są to biografie autora, jego własne przyżycia więc z takiej ksiąki można się lepiej dowiedzieć o sytuacji w obozach niż z książki do historii
jakby ktoś przeczytał a może juz czytał to niech może podzieli się swoimi odczuciami z innymi.

Alex

  • Guest
Ksiązki o IIWŚ
« Reply #18 on: 24 January 2007, 08:36:20 »
Czytałem je już dość dawno temu ale potwierdzam, że są to książki które się świetnie czyta (szczególnie 2 pierwsze). Czytajęc "Pięć lat kacetu"  w ciepełku i z pełnym brzuchem ciężko uwierzyć w to co autor opisuje i przez co przeszedł. Musiał być bardzo twardy. Teraz takich już nie ma.

coval

  • Guest
Ksiązki o IIWŚ
« Reply #19 on: 24 January 2007, 10:03:09 »
ale jaki cwany musiał byc!! w końcu z Czerniakowa z dzielnicy cwaniaków :P czerwona chustka na szyje i na miasto :P jak czytalem jak ich uwalniali z Gusen to mi lezka w oku zakręciła...a jak opisywał metody pozbywania sie więźniów to az chciałem wstać o coś tym szwabom zrobić ... tak dobrze opisane!! teraz nikt nei uwierzy ze w obozie ludzie potrafili zadowolic sie kośćmi obgryzionymi przez szkopa albo ogryzkiem jabłka lub niedopałkiem....

Bathin

  • Guest
Ksiązki o IIWŚ
« Reply #20 on: 24 January 2007, 10:06:20 »
Nie zauważyłem żeby ktoś wspomniał o książce "Kto sieje wiatr... Opowieść żołnierza dywizji SS "Totenkopf'" Brunnegger Herbert.
Historia austriackiego małolata który w 38' w wieku 15 lat wstąpił na ochotnika do SS. Chłopak służył na kilku frontach II wś, Czechy, Polska, Rosja, Francja, Włochy i znowu front wschodni gdzie w kwietniu 45' dostał się do niewoli. Gorąco polecam.

Vasilijew

  • Guest
Ksiązki o IIWŚ
« Reply #21 on: 03 February 2007, 19:45:32 »
Jakby ktoś nie przeczytał do tej pory książki pt. "Druga Wojna Światowa" Martina Gilberta niech szybko naprawi swój błąd :) Autor umiejętnie przedstawia 6 lat zmagań wojennych na wszystkich frontach

Guz

  • Guest
Ksiązki o IIWŚ
« Reply #22 on: 13 April 2007, 08:34:04 »
Co prawda nie jest to IIWS ale uwazam ze moze zainetresowac sporo osob:

Walki uliczne autorstwa Stefana Roweckiego



"OPIS: Walki uliczne
Reprint wydania z roku 1928, które ukazało się nakładem Wojskowego Instytutu Naukowo-Wydawniczego

Ze wstępu:
Wojna światowa, w której znaczna część państw europejskich zużyła swe siły materjalne i moralne, oraz znalazła się w wyjątkowo trudnem położeniu gospodarczem, wywołała szereg ruchów rewolucyjnych i zamieszek w poszczególnych krajach.
Od r. 1917 Rosja stała się widownią zaciętych walk domowych, toczonych zarówno na wszystkich jej pograniczach, jak w głębi kraju i obejmujących niejednokrotnie stolice.
Upadek państw centralnych wywołał w r. 1918 szereg ruchów rewolucyjnych w Niemczech, w Austrji i na Węgrzech, a uwieńczeniem ich stały się walki ze spartakusowcami w Berlinie, w Monachjum, w Nadrenji i w niemieckich miejscowościach portowych.
Przez szereg lat (1918—1923) Niemcy są widownią ciągłych rozruchów i walk domowych, prowadzonych przeważnie w dużych centrach przemysłowych.
Również na terenie polskim walki w 1918 r. o Lwów i powstanie górnośląskie, aczkolwiek noszące charakter narodowy, są jednak typem działań w wojnie domowej o poszczególne miasta lub miejsca zamieszkałe.
Walki faszystów z komunistami we Włoszech, zamachy komunistyczne: w roku 1924 w Gruzji—udany, w Estonji—nieudany, powstanie 1923 w Bułgarji, zamachy i walki w Portugalji, a wreszcie wypadki wiedeńskie 1927 r. uzupełniają ten obfity dział starć wojennych, niedocenianych przed wojną światową i podczas niej, a od których pomyślnego przeprowadzenia zawiśnie niejednokrotnie los wojska i istnienie samego państwa.
Obecnie Polska sąsiaduje na wschodzie z wielkiem czerwonem imperjum, Rosją sowiecką, jedynem państwem o władzy komunistycznej, państwem, które jako cel swego istnienia ma wywołanie wielkiej światowej rewolucji. Wprawdzie w r. 1920 hasła i idee czerwonej Rosji spaliły na panewce, zamiast bowiem rewolucji w Polsce, bolszewickie siły zbrojne poniosły nad Wisłą zupełną klęskę, lecz mimo to i dzisiaj czerwony Sztab Generalny w dalszym ciągu pracuje i przy- gotowuje swą ideę światowej rewolucji. Wojskowa prasa rosyjska przepełniona jest rozważaniami i planami nowej kampanji rewolucyjnej, w której podobno czerwona armja komunistyczna „musi zwyciężyć". W dołączonym na końcu niniejszej pracy wykazie literatury, dotyczącej zagadnienia walk ulicznych i wojny domowej, podano zaledwie część tych artykułów i wydawnictw, a w załącznikach (I—II) przedstawiono w ogólnym zarysie poglądy czynników sowieckich na sprawę wojny domowej oraz omówiono zagadnienie tak zwanego „regulaminu wojny domowej". Punktem wyjścia tych poglądów sowieckich kół wojskowych i politycznych jest wojna klasowa, w której przeciwnikowi, t. j. najpierw Polsce, jako najbliższemu sąsiadowi, przy natarciu wojska czerwonego z frontu, równocześnie należy wbić sztylet w plecy. Tym sztyletem mają być wywołane na tyłach frontu bojowego zaburzenia, rozruchy, zamieszki, bunty, sabotaże, słowem działania dywersyjne, a jeśli się uda — rewolucja. W tym celu czerwony Sztab Generalny przygotowuje się starannie. W Moskwie czynne są specjalne kursy i szkoły dla przywódców takich rozruchów w obcych krajach. Organizuje się zawczasu ich sztaby, rzecz najtrudniejsza do stworzenia u zbuntowanych. Przewiduje się również ich wysłanie na miejsce działań, bądź to zawczasu przed rozpoczęciem działań wojennych, bądź też już w czasie operacyj wojennych, zapomocą transportu lotniczego. Przygotowuje się oddziały kawalerji do specjalnych zagonów, których celem ma być wdarcie się na tyły przeciwnika i danie pomocy komunistom obcego kraju w organizowanym przez nich zamachu i w wywołaniu rewolucji. Słowem czerwone dowództwo w Rosji sowieckiej nie traci czasu i starannie przygotowuje się do przyszłej rozprawy orężnej, rozprawy, w której wybitną rolę ma odegrać dywersyjna walka rewolucyjna na tyłach frontu bojowego, a w szczególności w głównych ośrodkach przemysłowych i miastach przeciwnika. Potwierdzeniem tych przygotowań sowieckich są wywoływane co pewien czas zamachy komunistyczne w różnych krajach, jak naprzykład wyszczególnione już poprzednio w Niemczech w 1923 r. (patrz załącznik III), w Bułgarji 1923 (patrz załącznik IV); w Gruzji w 1924, w Estonji w 1924 (patrz załącznik V), oraz w Wiedniu w 1927, będące z jednej strony jakgdyby próbą sił, z drugiej mające na celu zdobycie doświadczeń i podstaw do dalszej akcji w przygotowaniu międzynarodowej rewolucji światowej.
W każdym kraju wojsko, szkolone w myśl ogólnie przyjętych zasad sztuki wojennej do prowadzenia wojny z wrogiem zewnętrznym, nie jest prawie nigdy przygotowane do stoczenia walk wewnątrz kraiu z obywatelami, wypowiadającymi posłuszeństwo prawu, ..."