Author Topic: Restart Kompa cd  (Read 14662 times)

Bathin

  • Guest
Restart Kompa cd
« on: 02 March 2007, 09:27:46 »
Ponieważ nie mogę w starym wątku pisać postu pod postem zakładam nowy żeby podzielić się z Wami tym co wynikło po wizycie mojego komputera w serwisie. Myślę że przyda się to innym którzy mają albo będą mieli podobny problem.
Przypomnę o co chodziło:
W czasie gry w RO obraz mi stawał a za chwilę restart kompa i d... . Głównie pisaliście o konflikcie pamięci i grzaniu się procesora.
W serwisie wymienili pastę, przetestowali wszystkie podzespoły i wyczyścili dokładnie cały komputer. Okazało się że komputer jest całkowicie sprawny technicznie, jedyne co jest nie ok to czujnik, który pokazuje zawyżoną temperaturę.
Wczoraj po przyniesieniu kompa odpaliłem RO i ... k.. znowu to samo:((  Wpadłem na pomysł żeby zmniejszyć ustawienia grafy w grze z "Madium" na "Low" i okazało się że wszystko chodzi jak ta lala :), a między tymi ustawieniami nie ma żadnej widocznej optycznej różnicy.
Wniosek jest jeden: RADEON 9550 + moja płyta główna to szajs !!! To z resztą zasugerowali mi w serwisie. Żeby więcej się nie denerwować (ale głupie słowo, znam lepsze na "k" ale...) postanowiłem wymienić bebechy w kompie, sugestia kolegi to:
Procek AMD ATHLON 64X2 + AM2 BOX (65W) DUAL
GRAFA GIGABYTE GF 7300GT PX 256 DVI/TV BOX
PAMIęć DDR-2 TWINMOS 512/667 5.0 BOX x 2
PłYTA GIGABYTE GA-M55S-S3 AM2 NF550 ...

Co na to koledzy komputerowcy ?

PrezesOi

  • Guest
Restart Kompa cd
« Reply #1 on: 02 March 2007, 10:09:31 »
Na pewno lepszy chipset plyty niz poprzednio - tam miales Uli zdaje sie, a gorszego g...a faktycznie nie ma. Co do tego co teraz sugeruje ci kolega...musialbym wiedziec jaką kase masz do dyspozycji.

Bathin

  • Guest
Restart Kompa cd
« Reply #2 on: 02 March 2007, 10:21:15 »
Kumpel wydał na to ok 1200 zł, tyle mogę zainwestować.

Infulat

  • Guest
Restart Kompa cd
« Reply #3 on: 02 March 2007, 10:22:32 »
Moim zdaniem jeśli na płytę+procesor zamierzasz wydać od 1000 zł w górę to kupuj Core2 Duo nie AMD, grafika minimum 7600 gt albo 7600 gs Galaxy ( chyba tylko ta firma robi gs na DDR 3, a jakiś czas temu widziałem je razem z wentylatorem Zalmana, super sprawa bo orginalne chłodzenie przypomina odkurzacz).
Myślę, że lepiej dołożyć do grafiki, a kupić trochę słabszy procek i pamięć 2gb.

P.S.
w poprzednim wątku przeczytaj mój drugi post. :)

Pozdrawiam

PrezesOi

  • Guest
Restart Kompa cd
« Reply #4 on: 02 March 2007, 16:11:33 »
Procesor:    AMD Athlon 64 3000+ BOX (AM2) Orleans
w.brutto:267,00

Płyta główna:    Asus M2N4-SLI, nForce4 SLI, DualDDR2-800, SATA2, RAID, SLI, GBLAN, ATX
w.brutto:289,00

Pamięci:      DDR2 1024MB 800MHz Geil (2x 512MB)   
w.brutto:339,00

Karta graficzna:   GeForce 7600GS MSI 256MB DDR2, TV-Out, 2xDVI, PCI-E
w.brutto:378,00

Razem brutto: 1273,00zł

nie jestem przekonany co do tej grafiki raczej dorzucilbym kapusty do wersji GT, ale nie chcialem przekraczac 1200 za duzo.
Ceny z grala (http://sklep.gral.pl/konfiguratorpc.php?wyb1=1)

A jezeli dasz rade ogolnie przeznaczyc wiecej kasy - kup najnizszego Core2Duo i dobrą płyte Asusa pod niego (na przyszlosc).

Bathin

  • Guest
Restart Kompa cd
« Reply #5 on: 03 March 2007, 12:03:48 »
O, dzięki, zobaczę co tam majstry z serwisu mi zaproponują.

Offline _KaszpiR_

  • Sztab Generalny
  • Towarzysz broni
  • Posts: 907
  • Honor: +4/-0
    • View Profile
    • http://hlds.pl
Restart Kompa cd
« Reply #6 on: 03 March 2007, 21:11:25 »
Quote
PrezesOi :

Pamięci:      DDR2 1024MB 800MHz Geil (2x 512MB)   
w.brutto:339,00

hmm troche podejrzanie malo.

Yab_PL

  • Guest
Restart Kompa cd
« Reply #7 on: 10 March 2007, 09:34:29 »
grafe to bym bral Palita 7600GS na ddr3

Offline _KaszpiR_

  • Sztab Generalny
  • Towarzysz broni
  • Posts: 907
  • Honor: +4/-0
    • View Profile
    • http://hlds.pl
Restart Kompa cd
« Reply #8 on: 10 March 2007, 13:20:54 »
tylko nie GS, moze i tanie ale w rachunku cena/wydajnosci kompletnie sie nie oplaca.
ja rozumiem ze mozna nie miec kasy ale uwierzcie mi, widzialem jak dziala taki sam komp z karta gt i gs, gs wogole sie nie umywal.
przy wyborze karty trzeba zwracaj uwage na :
czestotliwosc rdzenia dla danej serii procesora graficznego
czestotliwosc ramu i rodzaj pamieci

wybierajac karte z danej rodziny procesorow patrz na jej czertotliwosc rdzenia - decyduje o mocy obliczeniowej ukladu i czasem uklad z mniejsza iloscia potokow a wyzej taktowanym rdzeniem bije na glowe uklad z nowszej generacji - np 6600GT moze sie rownac z 7300GS

czestotliwosc pracy mapieci jest powiazana z czestotliwoscia pracy rdzenia procesora grafiki a w zwiazku  tym z rodzajm pamieci graficznych.
jak widzisz GDDR3 to bierz, im nizszy czas dostepu pamieci tym lepiej (liczony w nanosekundach). dobre karty maja 1.4ns

absolutnie nie kieruj sie iloscia pamieci na kartcie - 512 na grafice sredniej klasy oznacza ze swadzono slabe pamieci, aktualnie 256 to jest maksimum do wszystkiego. naprawde szybkie mapieci gddr3 w pojemnosci 512 kosztuja chore pieniadze  - lepiej zainwestowac w ram na plyte glowna.

kupuj grafike pod swoj sprzet z zapasem wydajnosci 20%. nie ma sensu kupowac super grafiki jak procesor nie wyrabia albo kontroler pamieci na plycie glownej. (nie kupuj silnika rakietowego do trabanta). Oczywiscie tutaj juz trzeba lepiej znac sie na sprzecie by to wiedziec.

acha, ABSOLUTNIE nie kupuj sprzetu z wyjsciem HDMI/HDTV cokolwiek by mowil sprzedajacy - bedziessz musial wymienic grafike i tak za 3 lata, bo katualnie standard HDMI/HDTV jest zwalony pod wzgledem zabezpieczen i tylko wyrzucasz kase w bloto. Poza tym raczej nie masz sprzetu z HDMI/HDTV w domu jak kupujesz tansze rzezczy jak widze ;D

a nakoniec rzeczowa rada:
Na szybko wybralem 2 karty - model GT wybralem najtanszy jaki widzialem, ma 'tylko' 128 ramu, model gs to jakikolwiek walnalem.

405 zl GeForce 7600 GT Gigabyte Silent Pipe 128MB TV & DVI (PCI-E) bulk

369 zl GeForce 7600 GS Palit 256MB DDR3 TV & DVI (PCI-E) (450/1000)

teraz popatrz sobie na to (porownaj niebieskie slupki, zwroc uwage na inne otaczajace je slupki... o niespodzianka 6800 :D )
http://www23.tomshardware.com/graphics.html?modelx=33&model1=531&model2=529&chart=196

oczywiscie troche inne sa takotwania kart, wiec troche zaokraglimy wyniki
model GT bedzie mial 90fps (czyli w dol o 4)
model gS bedzie mial 70fps (troszke w gore o 2)
90fps/70fps = 1.28
405zl/370zl = 1.09
czyli drozsza karta jest drozsza o jakies 10% wartosci nominalnej tanszej karty, ale jest a to wydajniejsza jakies 30%. czy trzeba komus tlumaczyc ze za doplacenie kilkunastu zlotych (nie pojdziesz do kina ze dwa razy) zyskujesz karte wydajniejsza o jedna trzecia (a zobacz ile czasu bedziesz sie nia cieszyl!)
oznacza to jedno - nie oplaca sie kupowac tanszych modeli. (a ogolniej, nie oplaca sie stosowac najtanszych rozwiazan, bo potem trzeba za to placic, lepiej kupic cos rzedniego a solidnego)


te dane zebralem w ciagu miesiaca jak zbieralem sie do kupna nowego kompa na pocz tego roku. Po przejrzeniu http://purepc.pl (przyklejone tematy i faq na forum oraz temat komputry za 1000/2000/3000... zl) oraz kilku innych zachodnich for, doszedlem do konkluzji opisanych wyzej. mam nadzieje ze sie przyda nie tylko tobie.

Yab_PL

  • Guest
Restart Kompa cd
« Reply #9 on: 10 March 2007, 13:45:48 »
@Kaszpir - GS GSowi nierowny. Ja osobiscie mam 7600GS Galaxy Zalman 256MB 1.2ns @600/1720 bez vmodow. Do takich wartosci rzadko ktore 7600GT dociaga, tymbardziej na pamieciach. W tym Palicie podobno montuja tez pamieci 1.4ns i da sie wykrcic do poziomu GT no i mozna go dostac za 50zl mniej niz podales. A ten Gt Gigabyte'a co podales to wyglada na kastrata bo ma tylko 1000mhz na pamieciach (powinno byc 1400mhz) ale mozliwe ze sie walneli w opisie

Offline _KaszpiR_

  • Sztab Generalny
  • Towarzysz broni
  • Posts: 907
  • Honor: +4/-0
    • View Profile
    • http://hlds.pl
Restart Kompa cd
« Reply #10 on: 10 March 2007, 14:04:38 »
wybieralem na szybko, mozliwe ze trafilem na kastrata. oczywiscie gs mozna krecic ale jak sam powiedziales model modelowi nie rowny.

a vmod to juz zupelnie inna bajka ;D

Infulat

  • Guest
Restart Kompa cd
« Reply #11 on: 10 March 2007, 20:51:05 »
GS -GS-owi nierówny bo co innego karta z GDDR 3 a co innego z GDDR 2, w podanej przez Kaszpira tabeli nie ma GS-ów z pamięciami GDDR3 tylko 2, Galaxy robi 7600 GS na GDDR3 z 1.2 ns, GT mają 1.4 ns i raczej nie da się ich podkręcić wyżej niż wartości uzyskane przez Yaba, ja mam GT Asusa i dociągam do 600/1600, wydajność porównywalna, widziałem obie pracujące w podobnie skonfigurowanych kompach.
Podsumowując, model Galaxy , o którym pisze Yab jest w tej cenie najlepszą ofertą szczególnie z chłodzeniem Zalmana, bo orginalny wiatrak to głośność odkurzacza.

Yab_PL

  • Guest
Restart Kompa cd
« Reply #12 on: 10 March 2007, 23:03:27 »
Quote
Infulat :
GS -GS-owi nierówny bo co innego karta z GDDR 3 a co innego z GDDR 2, w podanej przez Kaszpira tabeli nie ma GS-ów z pamięciami GDDR3 tylko 2, Galaxy robi 7600 GS na GDDR3 z 1.2 ns, GT mają 1.4 ns i raczej nie da się ich podkręcić wyżej niż wartości uzyskane przez Yaba, ja mam GT Asusa i dociągam do 600/1600, wydajność porównywalna, widziałem obie pracujące w podobnie skonfigurowanych kompach.
Podsumowując, model Galaxy , o którym pisze Yab jest w tej cenie najlepszą ofertą szczególnie z chłodzeniem Zalmana, bo orginalny wiatrak to głośność odkurzacza.

no nie wiem czy tak najlepsza. Kiedy to Galaxy wchodzilo to bylo za ok 550zl czyli jakies 150zl taniej od GT a krecilo sie o wiele lepiej. Cena nowek dzis jest podobna a za 500zl mozna juz dostac pelnowartosciowe 7900GS

Infulat

  • Guest
Restart Kompa cd
« Reply #13 on: 11 March 2007, 08:09:41 »
Quote
Yab_PL :
no nie wiem czy tak najlepsza. Kiedy to Galaxy wchodzilo to bylo za ok 550zl czyli jakies 150zl taniej od GT a krecilo sie o wiele lepiej. Cena nowek dzis jest podobna a za 500zl mozna juz dostac pelnowartosciowe 7900GS


Podaj linka gdzie można kupić, może bym sobie sam kupił, ja najtańszą znalazłem za 630 zł Palita. Widzę również na zdjęciach tych kart, że standardowe chłodzenie jest b. podobne do tego z 7600GT, więc jeśli ktoś chce mieć w miarę cichy komputer, to musi dołożyć do nowego chłodzenia, albo poszukać czegoś z innym wentylatorem np. Galaxy, a te są droższe.
Poza tym, to już takie wróżenie z fusów, bez względu czy to ma być 7600 czy 7900 to ta karta najdalej za rok powinna iść do wymiany, bo 17 kwietnia mają wejść na rynek karty z serii 8600, sądząc po cenach referencyjnych Nvidii można mieć nadzieję, że będą kosztować w granicach 900 zł czyli tyle co 7600 GT rok temu, jak wchodził do sprzedaży. W ciągu roku pojawią się pierwsze gry z directem 10, viste trochę dopracują i będzie trzeba przesiadać się na karty z obsługą dx10 :)

Offline _KaszpiR_

  • Sztab Generalny
  • Towarzysz broni
  • Posts: 907
  • Honor: +4/-0
    • View Profile
    • http://hlds.pl
Restart Kompa cd
« Reply #14 on: 11 March 2007, 09:59:40 »
poki nie wyjdzie sp1 na viste nie ma co na nia nawet wsiadac.
a ja powaznie sie zastanawiam nad porzuceniem windows,