Author Topic: Wieczny konkurs II  (Read 714210 times)

Apos

  • Guest
Wieczny konkurs II
« Reply #1020 on: 10 July 2010, 01:22:44 »
Quote
Guz :
Rheinmetall-Borsig Leichte Traktor - Versuchskonstruktion (VK) 31


prawidłowa odpowiedź, zadajesz

Guz

  • Guest
Wieczny konkurs II
« Reply #1021 on: 10 July 2010, 01:26:59 »
Na zdjeciu znajduje sie pewien pojazd, pytanie brzmi: "Opisz sposob dzialania urzadzenia obserwacyjnego zamontowanego na wiezach (na zdjeciu w zasadzie widac tylko jedna z nich)"


Apos

  • Guest
Wieczny konkurs II
« Reply #1022 on: 10 July 2010, 14:37:54 »
Zdjęcie przedstawia francuski czołg Char 2C.

Urządzenie znajdujące się na wieżyczce to "stroboscopic vision cupola" (miał takie dwie), które na polski możemy przetłumaczyć jako stroboskopowy kopuła lub kopułka obserwacyjna). Było do użytku dowódcy pojazdu. Nie udało mi się niestety znaleźć opisu działania tego ustrojstwa. Strzelam, że działa to na zasadzie nastawnych luster ustawionych pod różnym kątem, które dają obserwatorowi szersze pole widzenia. Równie dobrze może być to po prostu mała wieżyczka obserwacyjna...ale skłaniałbym się raczej do pierwszej opcji ponieważ gdzieś wyczytałem że to urządzenie miało 2.5x zoom, więc jakieś badziewie optyczne musiało być w środku.

Projekt wycofano z względu na wysoką wrażliwość na ostrzał broni małokalibrowej. Kopułkę zastąpiono znanym nam peryskopem.

Sry Guz, tyle znalazłem :P

Guz

  • Guest
Wieczny konkurs II
« Reply #1023 on: 10 July 2010, 14:52:51 »
Co sie zgadza:

+ Tak, Char 2C
+ Nazwa tego ustrojstwa to stoboskopowe urzadzenie obserwacyjne
+ Zarzucono wlasnie z powodu wrazliwosci na ostrzal, awaryjnoscia oraz duza masa calego systemu

Co sie nie zgadza:

- Urządzenie to nie posiadalo zadnych zwierciadel, luster czy innych elementow odbijajacych światlo

Podpowiedz1:
Urzadzenie bylo stricte mechaniczne

Podpowiedz2:
Ten filmik (a dokladnie to jak wyglada praca wirnika glownego) pokazuje to samo zjawisko:
http://www.youtube.com/watch?v=eJ6vadFVjYg


EDIT:

Jako ze nie znalalzlem w necie satysfakcjonujacej mnie odpowiedzi (a mawiaja ze jak czego sw nim nie ma to nie istnieje...) to uznam odpowiedz opisujace zjawisko na jakim sie opieralo jego dzialania (to natomiast jest do znalezienia). Punktem zaczepienia niech bedzie nazwa, ktora podal Apos

Apos

  • Guest
Wieczny konkurs II
« Reply #1024 on: 10 July 2010, 22:56:27 »
Wiem że ten cały "klosz" posiadał pionowe otwory, szczeliny. Cała konstrukcja miała się kręcić przez co obserwator w środku miał być osłoniety przez ten klosz a zarazem miał pełne 360 stopni pole widoku?

Nie potrafię inaczej zrozumieć jak to mogło działać.

Guz

  • Guest
Wieczny konkurs II
« Reply #1025 on: 11 July 2010, 01:41:06 »
W sumie w momencie zadawania zagadki spodziewalem sie pelniejszej odpowiedzi, ale zaliczam. W pelni satysfakcjonujaca mnie odpowiedz to:

Quote from: Nowa Technika Wojskowa, czerwiec 2000
W obu wieżach zamontowane były stroboskopowe urządzenia obserwacyjne składające się z dwóch współosiowo zamontowanych wieżyczek ze szczelinami obserwacyjnymi (zewnetrzna miala 512 pionowych szczelin). Zewnętrzna obracana była elektrycznie z prędkością 300-1500 obr./min. Prędkość obrotu i wymiary szczelin były tak dobrane, aby wirująca wieżyczka tworzyła wrażenie dla obserwatora, jakby nie było przed nim przeszkody. Urządzenie zapewniało obserwację okrężną w dzień, było jednak bardzo cieżkie i skomplikowane.

Apos

  • Guest
Wieczny konkurs II
« Reply #1026 on: 11 July 2010, 02:25:58 »
Guz odpowiedź sformułowałem na chlopski rozum jak ja to zrozumiałem. Człowiek uczy się całe życie i już wiem na czym to polega :)

Hmmm proste tym razem, może ktoś w publiki odpowie :). Jak się nazywa czołg drugi od lewej. Pytanie dodatkowe: jakim jednym sformułowaniem można nazwać lub co można powiedzieć o zaprezentowanych czołgach?



ps. Yab, taaak wiem że Ty też znasz odpowiedź :P

Guz

  • Guest
Wieczny konkurs II
« Reply #1027 on: 11 July 2010, 03:06:19 »
Od lewej BT-7, A-20, T-34 obr. 40 z armata L-11 , T-34 obr 41 z armata F-34. Co mozna o nich powiedziec ze kazdy z nastepnych przedatwia ewolucje teorii czolgu szybkiego (w wydaniu sowieckim)

Apos

  • Guest
Wieczny konkurs II
« Reply #1028 on: 11 July 2010, 03:11:05 »
Guz wyrywa się do odpowiedzi i i i.... i jest to 100% poprawna odpowiedź :yes

Zadajesz

Guz

  • Guest
Wieczny konkurs II
« Reply #1029 on: 11 July 2010, 03:31:28 »
W sumie bedzie raczej proste (wybaczcie za zdjeice modelu ale, kolorowe zdjecie w tym wypadku jest znacznym ulatwieniem)

Pytanie brzmi, jaki kraj uzywal malowania i oznaczenia widocznego na zdjeciu ponizej




EDIT: zadanie na 6, jaka to jednostka

Podpowiedz1:

Skupcie sie na obszarze pacyfiku

Herr_Batke

  • Guest
Wieczny konkurs II
« Reply #1030 on: 11 July 2010, 21:28:18 »
Ekhm, nie będę odpowiadał na 6 ale spróbuję zmierzyć się z pytaniem :blush
Podejrzewam (dedukując logicznie) jakieś późne malowanie lotnictwa Nowej Zelandii...

Guz

  • Guest
Wieczny konkurs II
« Reply #1031 on: 12 July 2010, 01:37:57 »
Quote
Herr_Batke :
Ekhm, nie będę odpowiadał na 6 ale spróbuję zmierzyć się z pytaniem :blush
Podejrzewam (dedukując logicznie) jakieś późne malowanie lotnictwa Nowej Zelandii...


Nie, ale powiem ze zastanowil bym sie jaki kraj kolonialny mial jeszcze najwieksze wplywy w tamtym regionie.

EDIT:

Jako ze widze ze jest trudniejsze niz sie spodziewalem to:

Podpowiedz2:
W zasadzie jest to odpowiedz ale poszperajcie info o czym takim jak SEAC (skrotu nie rozwijam bo bylo zbyt proste)

kazmirzk

  • Guest
Wieczny konkurs II
« Reply #1032 on: 12 July 2010, 10:49:43 »
Jesli chodzi o sam symbol- czarno biala wstazka, to z tego co kojarze jest to jeden z symboli RAF-u.

Nie jestem dokonca pewien, ale wydaje mi sie ze te malowanie mialy jednostki brytyjskie / kolonialno brytyjskie ktore walczyly wraz z USA przeciwko Japonii. Ale nie podejme sie strzalu, strzalu o ktore wyspy chodzi.

Ale z tego co doczytalem, identyczne malowania mialy ten niektore samoloty RAF walczace w Afryce.

Guz

  • Guest
Wieczny konkurs II
« Reply #1033 on: 12 July 2010, 10:56:45 »
Po pierwsze, nie czarno biala wstazka, tylko niebiesko-biala a pozniej (tak jak widac na zdjeciu) niebiesko-niebieska. Po drugie, jest to oznaczenie brytyjskie, tak wiec zadajesz.

Co do jednostki jest to oznaczenie 34 dywizjonu

EDIT: A SEAC to South East Asia Command

kazmirzk

  • Guest
Wieczny konkurs II
« Reply #1034 on: 12 July 2010, 11:13:48 »


To ja dam znów coś dla Aposa i Yab'a: co to za działo i z jakiego kraju pochodzi?