Author Topic: StG 44  (Read 30148 times)

U.D.O

  • Guest
StG 44
« Reply #30 on: 28 June 2007, 20:34:38 »
Quote
AC| AdRain :
http://pl.wikipedia.org/wiki/Karabin_StG44 widocznie się mylą...

zresztą nawet gdyby - wyluzuj...

albo nie pobawię się w Ciebie:

"GWOLI ŚCISŁOŚCi"
*strzalją - co to za słowo?! chyba strzelają!
*Jak piszesz w nawiasie to nie dawaj jeszcz jednej spacji jak w przykładzie "pistoletową ( w"


Druga sprawa - oboje wiemy, że wikipedia się czasem myli - ale nawet gdyby takie sranie metką na odległość jest po prostu żałosne.

Sorry stary, ale ja wytykam merytoryczne błędy, a ty wytykasz literówki i błędy interpunkcyjne więc nie bawisz się we mnie tylko w siebie.

Po drugie w wikipedii gość po prostu przetłumaczył niemiecką nazwe broni a klasyfikacja broni w profesjonalnej literaturze i opracowaniach jest dosyć jasna i przejrzysta i tylko raczyłem zwrócić na to uwagę, bez zbędnej złośliwości po prostu, żeby podzielić się wiedzą.

Quote
Co do takich dziwnych nazewnictw: samo STG44 nazywało się Mp43
Stg44 to akurat  MP44, mp 43 to wcześiejsza wersja. Rok w oznaczeniu modelu wbrew pozorom coś oznacza.

Yab - nie masz racji z tym, że to kwestia nazewnictwa w danym kraniu. Nazewnictwo oczywiście jest różne, ale w żadnej książce czy czasopiśmie na temat broni, które w młodości namiętnie czytałem, jeszcze nie spotkałem się z innymi podziałami i określeniami niże te które przytoczyłem.
MAŁY EDIT:
Żeby nie było niedomówień, opracowania i literatura dotycząca broni a nomenklatura wojskowa to dwa różne światy. Róznica jest mniejwięcej taka jak miedzy producentem (często autorami wydawnictw dotyczących broni są ludzie, którzy wiele lat pracowali przy projektowaniu i produkcji broni) a klientem.

z góry przerpaszam za literówki, ale weźcie pod uwagę to, że temat jest o broni a nie o interpunkcji :P

AC| AdRain

  • Guest
StG 44
« Reply #31 on: 28 June 2007, 21:50:27 »
wiem ale proponuje jeszcze dodać iż na początku ta broń była na użyciu wojsk pancernych oraz SS. też bardzo ważne.. nie prawdaż?

kocham takie sranie metką i popisywanie się co to nie kto wie.

Banita

  • Guest
StG 44
« Reply #32 on: 28 June 2007, 22:41:42 »
A teraz ja pobawię się w ciebie :wink

"GWOLI ŚCISŁOŚCi"
"co to nie kto wie" - co to za zdanie?! chyba jednak powinno być skonstruowane troszkę inaczej;)!
i nie powtarza się w kolejnych zdaniach tych samych wyrazów

następnym razem naucz się zasad gramatyki a potem kogoś poprawiaj:)

btw. takie przekomarzanie się do niczego nie prowadzi więc możesz sobie już darować

Guz

  • Guest
StG 44
« Reply #33 on: 28 June 2007, 23:34:44 »
@U.D.O
Cos tam i moze slyszales ale chrzanisz glupoty. Definicja karabinow i karabinkow: /Stanislaw Kochanski "Automatyczna bron strzelecka"/
"Karabin jest indywidualna bronia palna z dluga lufa, strzelajaca nabojami karabinowymi lub posrednimi" oraz "Karabinek jest to skrocona i lzejsza wersja karabinu. Roznica w dlugosci wynosi 100-120 mm, w masie zas ok. 0,5 kg. Zmniejszenie dlugosci broni uzyskuje sie poprzez skrocenie lufy." To apropo twojej teorii o tym ze karabinki to bron zasilana tylko i wylacznie amunicja posrednia.

Co do MP-43 i StG-44 to jest to dokladnie ta sama bron. Roznica w nazewnictwie wynika z poczatkowej niecheci Hitlera do amunicji posredniej i nowej konstrukcji, dla tego bron poczatkowo zostala nazwana MP-43. Po pewnym czasie Hitler byl zdumiony nowa bronia i wtedy oficialnie nazwano ja StG-44 czyli karabin szturmowy. Fakt, faktem spotykane jest nazywanie StG-44 mianem karabinka ale IMO wynika to z nazwy prototypu - MkB-42(H) pod skrotem kryje sie nazwa machinenkarabiner-42 czyli karabinek maszynowy, a nie z jego wymiarow.

Wawer

  • Guest
StG 44
« Reply #34 on: 29 June 2007, 01:07:34 »
Nieźle się popisujecie, biorąc po uwagę fakt, iż autor tematu pytał się o wasze zdanie na temat różnicy pomiedzy stg44 a pepeszą w grze RED ORCHESTRA :D

A na serio -  imponuje mi wasze zainteresowanie tematyką broni itp, bo ja zanim zacząłem grać w RO nie miałem zielonego pojęcia  że istnieje jakieś stg.

Ps.
U.D.O kiedy wracasz do gry?

U.D.O

  • Guest
StG 44
« Reply #35 on: 29 June 2007, 07:33:23 »
@Wawer. Już dzisiaj :)
@Guz.
Co do nazewnictwa to z kolei w "Encyklopedii Broni Strzleckiej XIX i XX wieku A. Cieplińskiego i R. Woźniaka" znajdujemy w definicji karabinka zdanie:
Quote
Ponieważ zróżnicowanie między karabinami i karabinkami określone masą i długością broni stopniowo uległy zatarciu, w celu wprowadznia jednoznaczności i ujednolicenia nazewnictwa, przyjęto, że do karabinków będzie zaliczona broń strzelecka przystosowana do strzelania nabojami pośrednimi (o energii początkowej pocisku 1300 - 2300 J)
.
Co do nazewnictwa historycznego w przypadku STG to też się trochę mylisz, bo MP-43 i MP-44 (aka. STG 44) różniły się szczegółami technologicznymi i zmiana nazwy nie była podyktowana tylko humorami Hitlera. Inna sprawa, że wspominając o nazwie MkB jest raczej argumentem za tym nazewnictwem:  Określenie tej broni mianem karabinka przyjeli ówcześni inżynierowie, dopiero na etapie wprowadzenia do produkcji i tylko ze względu na czynniki pozamerytoryczne broń przyjęła nazwę MP i STG... no chyba, że uważasz Hitlera za autorytet w dziedzinie broni palnej ("miotacze ognia to straszna broń, straszna" :D )
@AC| AdRain
Może dla Ciebie mówienie czegoś mądrego to "sranie metką i popisywanie się co to nie kto wie." ja na to patrze w ten sposób, że może dzięki mojemu wpisowi ktoś dowie się czegoś nowego co mu się przyda jeśli się interesuje bronią strzelecką.
Oczywiście można mówić jak premier Kaczyński, że czarne jest białe, a białe jest czarne, ale po co skoro ktoś wpadł na kapitalny pomysł ujednolicenia i ujednoznacznienia nazewnictwa klas broni?

gustavo

  • Guest
StG 44
« Reply #36 on: 29 June 2007, 08:08:19 »
Quote
U.D.O :
Może dla Ciebie mówienie czegoś mądrego to "sranie metką i popisywanie się co to nie kto wie." ja na to patrze w ten sposób, że może dzięki mojemu wpisowi ktoś dowie się czegoś nowego co mu się przyda jeśli się interesuje bronią strzelecką.
Oczywiście można mówić jak premier Kaczyński, że czarne jest białe, a białe jest czarne, ale po co skoro ktoś wpadł na kapitalny pomysł ujednolicenia i ujednoznacznienia nazewnictwa klas broni?

Faktem jest że fachowe wpisy na forum są wskazane ale (takie są przynajmiej moje odczucia) polityków powinniśmy zostawić.

Guz

  • Guest
StG 44
« Reply #37 on: 29 June 2007, 08:43:41 »
@U.D.O.
Chyba troceh sie pospieszylem ze swoim osadem :P ale piszac o StG opieralem sie na ksiazce: "Indywidualna bron sztrelecka II Wojny Swiatowej" W. Golebowicz, R. Matuszewski, T. Nowakowski tez wydawnictwa lampart. Fakt, faktem ze musze poszuakc bo gdzies mialem bardzo ciekawe studium na temat StG. CO do samego nazwnictwa to powiedz cyz okreslanie wszytkich broni na naboj posredni karabinkami jest odpowiednie? Tak jak napisalem wczesniej i podalem na przyklad rodzine Beryla, gdzie mamy karabin, karabinek, i sub-karabinek. Jak dla mnie podzial ze wzgledu na dlugosc jest jak najbardziej sluszny bo jak nazwiesz modulowego SCAR'a W wersji H karabinem a w wersji L karabinkiem? Dalej czemu np M249 nazywa sie recznym karabinem mszynowym a nie recznym karabinkiem maszynowym? Jak widzisz przyjecie takiego systemu o ktorym mowisz budzi mase kontrtowersji.

Yab_PL

  • Guest
StG 44
« Reply #38 on: 29 June 2007, 12:29:06 »
klasyfikowanie broni pod wzgledem amunicji ma jakis sens, ale istnieje pelno egzemplarzy spornych, a ostateczne zdanie w tym temacie ma i tak producent, do jakiej kategorii kwalifikuje bron. Wg jednego z moich opracowan ("Jane's Bron Strzelecka przewodnik encyklopedyczny", Ian Hogg, Rob Adam, wydawnictwo Zysk i S-ka) to HK53 wg. producentow jest zakwalifikowany jako pistolet maszynowy, podobnie w tej ksiazce zakwalifikowano AKSU-74. Z reszta niewazne jaka kasiazka i tak jest sporo broni, ktora ciezko jednoznacznie zakwalifikowac do jednej kategori, np. Beretta 93R, pistolet Steczkina, Glock 18 (pistolety, czy pistolety maszynowe?), FN P90 (juz nie pistolet maszynowy, ale jeszcze nie karabin(ek) szturmowy), Pistole Mitragliatrice Vilar-Perosa M15 (niby bron wsparacia, ale strzelala amuinicja pistoletowa), czy tez wszelkiej masci pistolety mysliwskie i sportowe strzelajaca np. amunicja 7,62mm NATO albo podobna. Poza tym BAR tez byl uzywany w roli wsparcia druzyny jak i jako bron szturmowa. Tak na dobra sprawe to i bron pokroju G3, M14 AWS-36 mozna zaliczyc do karabinow maszynowych

btw. UDO, wracasz, ale z  mikrofonem dzialajacym, czy bez??

Bathin

  • Guest
StG 44
« Reply #39 on: 29 June 2007, 12:37:42 »
A ja sobie kupiłem COD-a 2 i od kilku dni jedną misyjkę dziennie tak dla relaksu zaliczam i mogę tylko napisać: " w COD Stg, a w zasadzie MP 44 to porażka !"

Offline BartBear_[PL]

  • Sztab Generalny
  • Towarzysz broni
  • Posts: 3135
  • Honor: +34/-0
    • View Profile
StG 44
« Reply #40 on: 29 June 2007, 16:40:42 »
hmmm co do karabinek/karabin kwestia sporna ale pistolet (maszynowy) a karabin (maszynowy) to różnią się przede wszystkim energią wystrzału (ilość ładunku miotającego/masa pocisku) i co za tym idzie odpowiednio wdrożonymi technicznymi opracowaniami ZAMKÓW w/w broni. Większość konstrukcji pistoletowych posiada zamki "półswobodne", zabezpieczane/odprowadzane z reguły sprężyną z ewentualnymi dodatkami a zamek karabin(k)owy jeżeli chodzi o samopowtarzalny/automatyczny jest ryglowany i dopiero odpowiednim sposobem (najczęściej przez powrót gazów prochowych) odryglowany po strzale.
Z drugiej strony jak zwał tak zwał byle efekt działania był "zadowalający" :D

Yab_PL

  • Guest
StG 44
« Reply #41 on: 29 June 2007, 16:49:48 »
hmm, w MP5 zamek jest ryglowany w podobny sposob jak w MG42

Offline BartBear_[PL]

  • Sztab Generalny
  • Towarzysz broni
  • Posts: 3135
  • Honor: +34/-0
    • View Profile
StG 44
« Reply #42 on: 29 June 2007, 16:57:19 »
Yab zawsze są odstępstwa od reguły :)

Quote

Większość konstrukcji pistoletowych posiada zamki "półswobodne"[...]


Jeżeli producent uznał, że w jego produkcie tak trzeba, jego wola w końcu nikt nie broni "komara ubić z armaty"  :wink

U.D.O

  • Guest
StG 44
« Reply #43 on: 30 June 2007, 09:37:26 »
Moim zdaniem zakwalifikowanie AKSU-74 do pistoletów maszynowych to już jest totalna porażka.
c do M249 to mam kilka opracowań gdzie jest określony włąsnie jako ręczny karabinek maszynowy...
W ogóle myślę, że problem polega na tym, że jedni przyjeli pewne kryteria, inni jeszcze inne, a niektórzy to w ógóle piszą wdług własnego widzi mi się... inna sprawa, że tłumacze też dokładają swoje,  Przecież angielskie sub machine gun nie określa wcale czy to jest pistolet maszynowy czy np właśnie mały karaibnek (tu bym się dopatrywał źródła zakwalifikowania AKSU do pistoletów maszynowych w ww. opracowaniu).

P4st4

  • Guest
StG 44
« Reply #44 on: 16 July 2007, 10:46:12 »
A tak serio to sub machine gun to 'podwodny maszyna broń' i strzela tlenem :P